Firmy oferujące pożyczki przez internet najczęściej stosują uproszczone procedury. Zazwyczaj pożyczkę można otrzymać błyskawicznie.
Decyzja o jej przyznaniu może zapaść w ciągu kilku — kilkunastu minut. Warunkiem uzyskania pozytywnej decyzji jest brak wpisów w rejestrach dłużników. Sprawdź, co to za rejestry i dlaczego jako konsument nie możesz w nich być!

Rejestry dłużników — dlaczego warto ich unikać?


Do rejestrów dłużników wpisywane są osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych. Zalegają z płatnością faktur za produkty i usługi, a także nie spłacają pożyczek pozabankowych.

Dla pożyczkodawcy jest to sygnał, że potencjalny klient nie jest wiarygodny, a przyznanie mu pożyczki może oznaczać duże ryzyko z odzyskaniem pieniędzy.

Nierzetelny kontrahent w zdecydowanej większości przypadków mógłby oznaczać konieczność prowadzenia postępowania windykacyjnego, a w ostateczności — sądowego.

Osoby prywatne czy przedsiębiorstwa wpisane do takiego rejestru to sygnał dla innych firm, że w danej chwili nie można udzielić pożyczki. W Polsce największym rejestrem dłużników jest KRD, o którym więcej można dowiedzieć się na stronie https://money24.pl/co-to-jest-krd/.

Wpis do rejestru dłużników — jak się go "pozbyć"?


Jeśli dana osoba lub firma została wpisana do rejestru dłużników, to w praktyce oznacza to, że nie dostanie żadnej pożyczki czy kredytu w trybie uproszczonym. Może mieć też problem z podpisaniem umowy na przykład na korzystanie z internetu.

Chociaż na rynku pojawiają się propozycje pożyczek pozabankowych bez sprawdzania rejestrów dłużników, to jest ich bardzo mało, a poza tym mogą wymagać zabezpieczeń (typu pożyczka pod zastaw, pożyczka z żyrantem). By zniknąć z rejestru dłużników, po prostu trzeba spłacić dług.

Wykreślanie z takich baz może trwać około dwóch tygodni. Dopiero po takim czasie można ponownie ubiegać się o pożyczkę online.

Kto najczęściej trafia do rejestru dłużników?


Nie da się ukryć, że do rejestru dłużników wpisywane są najczęściej osoby, które wpadły w pętlę zadłużenia. Może to wynikać z tego, że w przeszłości skorzystały ze zbyt wielu propozycji kredytów gotówkowych czy pożyczek pozabankowych.

Sporo osób spłaca pożyczkę krótkoterminową inną chwilówką. Taki system działa przez jakiś czas, ale prędzej czy później stanie się zbyt dużym obciążeniem dla dłużnika. Wynika to z tego, że każdy zewnętrzny zastrzyk finansowy w formie pożyczki niesie ze sobą koszty, a nie są one małe.

Do rejestru dłużników mogą też trafić osoby, które straciły stałe zatrudnienie i od jakiegoś czasu nie mogą znaleźć pracy. Dotyczyć to może również firm, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu na przykład na skutek zamrażania danej branży w czasie pandemii koronawirusa.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to najwięcej problemów z przetrwaniem na rynku mogą mieć firmy jednoosobowe, które w rzeczywistości są samozatrudnieniem (nagle tracą zleceniodawców na usługi) lub nie potrafią odnaleźć się w internecie (negują sprzedaż przez internet, nie chcą strony internetowej, nie nadążają za nowoczesną technologią).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.