Oregano to popularna przyprawa, którą można znaleźć w większości polskich kuchni. Jej smak i pozytywny wpływ na zdrowie są znane od tysięcy lat. Wyjaśniamy jakie są właściwości i zastosowanie oregano.

Oregano - najważniejsze informacje


Oregano to roślina znana jako przyprawa. Jest stosowana w kuchniach całego świata, a jej aromat stanowi doskonały sposób na podkreślenie smaku wybranej potrawy. Jej prawdziwa nazwa to lebiodka pospolita, która była stosowana już w starożytności. Występuje powszechnie w Europie, Azji, Afryce i na terenie obu Ameryk.

Popularne oregano stanowi źródło niezwykle cennych flawonoidów oraz garbników, które stanowią skuteczną broń w walce z rozwijającymi się bakteriami. Ponadto zawiera takie substancje jak octan geranylu i olejki eteryczne. Omawiana przyprawa wyróżnia się bogactwem zawartych w sobie składników mineralnych, takich jak wapń, potas, cynk oraz fosfor. Poza tym stanowi źródło witamin A, E, K i C.

Właściwości lecznice oregano


Liczne właściwości i zastosowanie oregano wynikają z bardzo bogatego składu tej rośliny. Na początek warto wymienić pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Dzięki zawartości błonnika opisywana przyprawa przyśpiesza metabolizm i minimalizuje ryzyko wystąpienia zaparć lub biegunek. Sprawdza się w trakcie leczenia wrzodów żołądka, zgagi oraz niedoczynności wątroby.

Oregano stanowi skuteczny środek w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Wykazuje właściwości przeciwutleniające oraz pozwala na hamowanie rozwoju wolnych rodników, co sprawia, że lebiodka pospolita zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworów. Ponadto oregano cechuje się działaniem przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym. Ma wpływ na bakterie oraz pleśnie, takie jak gronkowce, kropidlaki oraz grzyby Candida albicans.

Badania naukowe potwierdzają, że omawiana roślina działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli. Dzięki temu sprawdza się w przypadkach uporczywego kaszlu lub przy nieżytach górnych dróg oddechowych. Warto dodać, że oregano ma pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego. Działa uspokajająco i sprawdzi się jako naturalny środek do walki z stresem.

Zastosowanie oregano


Duża ilość właściwości wykazywanych przez oregano przekłada się na szerokie zastosowanie tej rośliny. Najczęściej jest używana jako przyprawa, która wkomponuje się w wiele kuchni z całego świata. Stanowi cenny dodatek do dań pochodzących z Włoch oraz Grecji. Nierzadko występuje w parze z pizzą, zapiekankami, potrafi wzbogacić smak gulaszu, zupy lub pieczonego mięsa. Może być stosowane jako herbatka, która wspomoże w walce problemami dotykającymi układ trawienny, a ponadto sprawdzi się jako łagodny środek moczopędny.

Omawiana roślina ma szerokie zastosowanie zewnętrzne. Może stanowić dodatek do kąpieli, która ma na celu pozbycie się świądu. Jest stosowana jako środek do przyśpieszenia gojenia się ran. Odnajdzie się jako płukanka łagodząca stany zapalne gardła. Dużą popularnością cieszy się olejek z oregano. Stosowany w celach leczniczych pomaga w eliminacji bakterii.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.