Tłumy ludzi uczestniczyły w I Orszaku Trzech Króli zorganizowanym przez parafian parafii pw. św. Józefa Kalasancjusza. Pochód wyruszył spod Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów. Uczestnicy przeszli ulicami Bałtycką, Morgową, Cienistą i Mazowiecką do parafii pw. św. Józefa Kalasancjusza, gdzie odbył się koncert kolęd Małego Chóru Kalasancjusza.
Orszak Trzech Króli to publiczne przedstawienie Jasełek wystawiane w formie pochodu na ulicach miast, miasteczek i wiosek.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie - Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

Orszak Trzech Króli 2023


Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Orszak Trzech Króli 2023


Nie inaczej było podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli organizowanego przez wspólnotę parafii pw. św. Józefa Kalasancjusza. Pochód wyruszył o godz. 13. w kierunku kościoła św. Józefa Kalasancjusza. Każdy Król posiadał swój odrębny orszak charakteryzujący się określoną barwą. Trzy kolory: niebieski, czerwony i zielony symbolizują kolejno następujące kontynenty: Afrykę, Europę i Azję, które były reprezentowane przez Trzech Króli (Mędrców).

Orszak Trzech Króli, Rzeszów 2023


- Poszczególne orszaki składały się z rodzin osób zaangażowanych w działalność wspólnot parafialnych: Mały Chór Kalasancjusza, Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz Oazy Rodzin Domowego Kościoła. W postaci trzech króli wcielili się ojcowie z Domowego Kościoła. - Mówi nam Damian Ruszel z Teatru ATOMSFERA, współorganizator wydarzenia.

Orszak Trzech Króli 2023


Na trasie Orszaku prowadzącej od Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów ulicami Bałtycką, Morgową, Cienistą i Mazowiecką do parafii pw. św. Józefa Kalasancjusza uczestnicy byli widzami dwóch scen stanowiących nieodłączny element tradycyjnych jasełek: walki Dobra ze Złem oraz Dworu Heroda.

Orszak Trzech Króli 2023


Przez całą drogę śpiew kolęd prowadzili klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Orszak Trzech Króli, Rzeszów 2023Około godziny 14. Orszak dotarł pod kościół św. Józefa Kalasancjusza, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Narodzonemu Jezusowi oraz Świętej Rodzinie.Wszystkie role aktorskie podczas Orszaku zostały przygotowane przez dzieci, młodzież i studentów z Teatru ATMOSFERA działającego przy pijarskiej parafii.

- Inicjatywa organizacji Orszaku Trzech Króli w wymiarze parafialnym wynikała z potrzeby serca w odpowiedzi na brak jasełek ulicznych w Rzeszowie. Wydarzenie miało charakter pospolitego ruszenia. Kostiumy, rekwizyty jak i również piernikowe słodkości zostały w głównej mierze przygotowane przez samych parafian. - Informuje nas Damian Ruszel.

Orszak Trzech Króli, Rzeszów 2023


Wydarzenie zakończyło się koncertem kolęd w wykonaniu Małego Chóru Kalasancjusza, który jest znany ze wcześniejszych edycji Orszaku Trzech Króli organizowanego w Rzeszowie.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.