Od poniedziałku (16 stycznia) w województwie podkarpackim rozpoczynają się ferie zimowe. Aby ten czas był bezpieczny, policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną jeszcze przed ich rozpoczęciem prowadzili działania edukacyjne, podczas których informowali najmłodszych o zagrożeniach oraz sposobach radzenia sobie z nimi. Uczyli właściwych zachowań i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z zimowym wypoczynkiem.
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży okres wypoczynku i zabawy. Aby ten czas był bezpieczny, policjanci przed rozpoczęciem zimowego wypoczynku, prowadzili działania edukacyjne. W ich trakcie przypominali najmłodszym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Odpowiadając na zaproszenie grona pedagogicznego, policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Krzemienicy. Mundurowi przekazali niezbędną wiedzę o zagrożeniach, z jakimi najmłodsi mogą się spotkać oraz tłumaczyli jak zachować się w przypadku, gdy dojdzie do niebezpiecznych sytuacji.

Funkcjonariusze zwrócili uwagę dzieci na potrzebę zachowania ostrożności w przypadku zawierania nowych znajomości, w kontaktach z nieznajomymi osobami oraz na prawidłowe zachowanie się wobec bezpańskich zwierząt. Przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uświadamiali jaką ważną rolę spełniają elementy odblaskowe podczas poruszania się po drogach. Mówili także, jak prawidłowo powiadomić służby kiedy dojdzie np. do wypadku.

Policjanci omówili także zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Szczególną uwagę poświęcili bezpieczeństwu podczas zimowego wypoczynku. Zachęcali uczniów do udziału w konkursie plastyczno - filmowym pn. "Śnieżny Dekalog" w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku", której partnerem jest Fundacja PZU.

Przypominamy kilka zasad bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu, podczas zimowej zabawy:
  • zjazdy na sankach powinny się odbywać w miejscach bezpiecznych, oddalonych od jezdni, na trasie zjazdu nie powinny się znajdować drzewa, krzewy, kamienie ani inne przedmioty mogące stworzyć zagrożenie;

  • należy wybierać specjalnie przygotowane lodowiska, nie można wchodzić na zamarznięte rzeki, stawy, itp. nigdy nie wiadomo jaka jest grubość pokrywy lodowej i w każdej chwili może się ona załamać;

  • nie wolno rzucać śnieżkami w nadjeżdżające pojazdy - może to spowodować kolizję lub wypadek drogowy;

  • nie wolno rzucać ubitymi lub zawierającymi kawałki lodu śnieżkami w inne osoby - można w ten sposób zrobić im krzywdę;

  • Zimą dzień jest krótszy, więc poruszając się pieszo po zmroku warto pamiętać o elementach odblaskowych, aby inni uczestnicy ruchu nas widzieli;Wiele osób w trakcie ferii spędzi swój czas na stokach narciarskich. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa na stoku narciarskim są zapisane w dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Pamiętajmy jednak że:
  • należy zapoznać się i stosować do regulaminu ośrodka narciarskiego;

  • dobierać stopień trudności trasy odpowiednio do posiadanych umiejętności;

  • nie jesteśmy sami na stoku narciarskim, szanujmy wszystkie korzystające z niego osoby;


Wszystkim dzieciom, młodzieży i ich opiekunom życzymy bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych.

Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.