W czwartek 19 stycznia 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej odbyły się uroczystości 669-Lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Z tej okazji do Rzeszowa przyjechali samorządowcy z całej Polski, aby wspólnie świętować, docenić mieszkańców i pogratulować wyróżnionym.
Wyróżnieni, jak podkreślał Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, to ludzie, których działalność i osiągnięcia przynoszą zaszczyt naszemu miastu, a mieszkańcom poczucie uzasadnionej dumy. Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa został dr Wergiliusz Gołąbek, wiceprezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który na uczelni pracuje od 2003 roku a wcześniej związany był m.in. z Filharmonią Podkarpacką.

dr Wergiliusz Gołąbek
dr Wergiliusz Gołąbek. Fot. Grzegorz Bukała


-Dziękuję Państwu za urodzinowy prezent. Jestem wzruszony i głęboko wdzięczny za ten najpiękniejszy rzeszowski wawrzyn- mówił. I cytując "Pana Cogito" Zbigniewa Herberta, pytał: czy nie było lepszych?

Zasłużonymi dla Miasta Rzeszowa zostały panie: Marta Gutowska, lekarz weterynarii, założycielka Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych STORAT i pani Alicja Haszczak, założycielka Zespołu Pieśni i Tańca Połoniny, Politechniki Rzeszowskiej.

Marta Gutowska
Marta Gutowska. Fot. Grzegorz Bukała


-Tegoroczne święto jest wyjątkowe w historii naszego miasta. Nie tylko dlatego, że gościmy samorządowców z całej Polski, ale przede wszystkim dlatego, że tym świętem zamykamy bardzo ważny rok w historii - mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa, dziękując mieszkańcom miasta za cały miniony rok i pomoc, jaką nieśli uchodźcom z Ukrainy.

Alicja Haszczak
Alicja Haszczak. Fot. Grzegorz Bukała


Bardzo ważnym momentem gali jubileuszowej było przekazanie otrzymanego 22 maja 2022r. od Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytułu "Miasta- Ratownika". Z rąk prezydenta statuetkę symbolicznie przyjął Marek Twaróg wolontariusz, który pomagał uchodźcom z Ukrainy na rzeszowskim dworcu.

-To jest dla mnie wzruszający moment, bo mieć tak cudownych mieszkańców to jest niezwykły honor i niezwykłe wzruszenie. Drodzy Mieszkańcy, to dla Was jest to wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i w ten symboliczny sposób, przekazując tę statuetkę jednemu z Was-wolontariuszy, przekazuję ją Wam wszystkim, 200- tysiącom ratowników - mówił prezydent Fijołek.

669 lat Rzeszowa
Osoby uhonorowane podczas gali 669-lecia Rzeszowa. Fot. Łukasz Kotulak


W imieniu polskich samorządów przemawiali Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu i Artur Kozioł Burmistrz Wieliczki. Podkreślali, że pomoc mieszkańców Rzeszowa była wyjątkowa.
-Chwała wszystkim mieszkańcom. Chylę czoła przed tym co Państwo zrobili i robią dla naszych przyjaciół z Ukrainy - mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Konrad Fijołek
Prezydent Rzeszowa symbolicznie kroi tort. Fot. Łukasz Kotulak


Goście biorący udział w uroczystości w Filharmonii mogli posłuchać L.U.C&Rebel Babel Film Orchestry, na czele z Łukaszem Rostkowskim znanym jako L.U.C. oraz wokalistką, Bovską. Wystąpiła również Dagny Mikoś, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która poprowadziła jubileuszową galę z Adamem Głaczyńskim, dziennikarzem Polskiego Radia Rzeszów.

Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie "Sto lat" i degustacja urodzinowego tortu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.