W trzech ośrodkach w Rzeszowie można zrobić bezpłatne badanie, które pozwalają wykryć raka jelita grubego.
Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe.

W ubiegłym roku, na Podkarpaciu aż 3648 Pacjentów korzystało z pomocy medycznej mając rozpoznanie tego nowotworu!

Kto może przystąpić do programu:
  • osoby w wieku od 50 do 65 lat, u których w ciągu ostatnich 10 lat nie zostało wykonane takie badanie i u których nie występują objawy mogące świadczyć o nowotworze jelita grubego;

  • osoby, w wieku od 40 do 49 lat, u których w najbliższej rodzinie (krewny pierwszego stopnia) rozpoznano przypadek nowotworu jelita grubego.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

Kwalifikacja do badania odbywać się będzie na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety. Kolonoskopia jest precyzyjnym badaniem i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Otrzymanie preparatu oraz szczegóły dotyczące przygotowania do badania uzgadniane są na wizycie kwalifikującej w placówce leczniczej.

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:
  • pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;

  • usunięcie polipów wielkości do 15 mm;

  • poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;

  • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Program rozpoczął się 12 grudnia ubiegłego roku, a obecnie uczestniczy w nim 12 placówek z terenu województwa podkarpackiego. Nie obowiązuje rejonizacja, zatem Pacjent może wybrać dowolne miejsce w Polsce.

Lista placówek w Rzeszowie:
  • LUX MED Sp. z o.o. w Rzeszowie przy ul. Stanisława Jabłońskiego 2/4

  • Samodzielny Publiczny ZOZ Nr 1 w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej 4

  • Szpital Specjalistyczny Pro-Familia Tomasz Łoziński Spółka Komandytowa w Rzeszowie przy ul. Witolda 6b


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.