17. edycja Rockowej Nocy – rzeszowskiego festiwalu muzycznego zaprasza do współpracy twórców ukraińskiego festiwalu Faine Misto i Respublica. W efekcie zostanie zorganizowany wyjątkowy festiwal - Rockowa Noc x Faine Misto.
Rockowa Noc to rzeszowski najmocniejszy brzmieniowo festiwal z długoletnimi tradycjami. Co roku jego program składa się z Przeglądu Zespołów Konkursowych, które walczą o statuetkę Tadeusza Nalepy i koncertów gwiazd. W tym roku tych ostatnich będzie więcej niż dotychczas.

To nie jedyne zmiany - Estrada Rzeszowska i agencja ARTO Music&Media nawiązały współpracę z jednym z największych ukraińskich festiwali muzycznych i zarazem jedną z największych plenerowych imprez w środkowo - wschodniej Europie - festiwalem Faine Misto.

- Bardzo cieszę się, że nasz projekt Rockowa Noc tak dynamicznie rozwija się. Nie tak dawno ogłosiliśmy nową dwudniową formułę tego fantastycznego rockowego wydarzenia a dziś możemy już oficjalnie powiedzieć, że łączymy Rockową Noc z niesamowitym ukraińskim festiwalem Faine Misto. Dzięki temu tworzymy jeszcze ciekawszy projekt, wyjątkowe w historii Polski i Ukrainy święto muzyki rockowej. Dziękuję twórcom festiwalu Faine Misto, że zdecydowali się kontynuować swoje dzieło w tym roku w Rzeszowie. Jestem pewien, że tę współpracę uda się kontynuować w kolejnych latach - mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas środowej konferencji prasowej.

W zeszłym roku przez teren Fainego Mista przewinęło się ok. 80 tys. uczestników. Festiwal - nazywany przez fanów "Terytorium Wolnych Ludzi" - słynie z fenomenalnej atmosfery i produkcyjnego rozmachu. W tym roku miał świętować swoje 10-lecie.

Niemal od początku wojny zespół organizatorów Festiwalu Faine Misto zbierał fundusze na rzecz obrony Ukrainy. Przez trzy miesiące kupiono i przekazano walczącym obywatelom pomoc o wartości ponad 30 mln hrywien. Na tym jednak nie koniec.

Komitet organizacyjny Fainego Mista postanowił zorganizować wyjątkową, charytatywną edycję festiwalu, która pomoże zgromadzić dodatkowe środki dla broniącej się Ukrainy oraz rodzin rannych i poległych żołnierzy.

Organizacja bezpiecznego festiwalu na Ukrainie jest obecnie niemożliwa. Stąd pomysł na nawiązanie ponadgranicznej współpracy z polskim miastem Rzeszów i kooperację z 17. edycją festiwalu Rockowa
Noc.

Rzeszów to miasto, które od początku wojny gościło najwięcej szukających schronienia Ukraińców. Według oficjalnych danych statystycznych z kwietnia 2022 roku, na skutek wojny, populacja miasta wzrosła o 53 proc.

- Cieszymy się, że w Rzeszowie - mieście z bogatymi tradycjami rockowymi, będziemy mogli zorganizować tak wyjątkowe wydarzenie - Rockową Noc w zupełnie nowej odsłonie, połączoną z największym festiwalem rockowym na Ukrainie, dzięki czemu stworzymy bezprecedensowe wydarzenie, unikatowe w skali kraju i świata. Jako Estrada Rzeszowska mamy doświadczenie w tworzeniu kolektywów artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego z polskimi przy realizacji festiwalu Europejski Stadion Kultury, ale ten duet będzie szczególny, łączymy bowiem dwa duże przedsięwzięcia, jakimi są Rockowa Noc i Faine Misto, a wszystko to w szczytnym celu - mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Rockowa Noc x Faine Misto: Bogaty line-up i zbiórka na szczytny cel


Pierwotnie Rockowa Noc miała trwać dwa dni. W wyniku współpracy mocnego grania w Rzeszowie będzie można słuchać o jeden dzień dłużej, tj. od 26 do 28 sierpnia. Pierwszego dnia festiwalu usłyszymy artystów zaproponowanych przez Faine Misto, między innymi zespoły IGNEA, Sick Solution i Space of Variations.

27 i 28 sierpnia na festiwalowej scenie zagrają z kolei Mr Pollack, KSU, Proletaryat, Jesus Chrysler Suicide, Dezerter, Tides from Nebula, Turbo i Riverside. Dochód ze sprzedaży biletów na pierwszy dzień festiwalu będzie w całości przekazany na pomoc Ukrainie, drugiego i trzeciego dnia na terenie festiwalu będą natomiast prowadzone zbiórki na ten cel.

Rock City w Rzeszowie


Rockowa Noc x Faine Misto to nie tylko koncerty. Teren festiwalu, a jest nim Miasteczko Akademickie Politechniki Rzeszowskiej, zmieni się w Rock City - miejsce z polem namiotowym i strefami różnych rockowych aktywności, o które zadbają między innymi wspierający Faine Misto interdyscyplinarny ukraiński festiwal Respublica i ARTO Music&Media - partner strategiczny Rockowej Nocy.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.