Szpital MSWiA w Rzeszowie będzie placówką, w której zaszczepione zostaną pierwsze osoby z grupy "0" na Podkarpaciu. - Tym samym rozpoczynamy realizację Narodowej Strategii Szczepień - mówi Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy ​Wojewody Podkarpackiego
W niedzielę 27 grudnia w Rzeszowie odbędzie się zaszczepienie pierwszej osoby przeciwko Covid-19. - Szczepienie wstępnie planujemy rozpocząć o godz. 13:00. Ta godzina jest jednak uzależniona od dostawy szczepionki do Rzeszowa - mówi Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego.

Tego samego ruszą także szczepienia w innych częściach Polski. Zostaną one przeprowadzone w 73 szpitalach węzłowych, zarówno w dużych aglomeracjach, jak i mniejszych ośrodkach.

- W 2021 r. musimy zwalczyć wirusa po to, żeby normalnie żyć. Tutaj, w szpitalu MSWiA w Warszawie już za kilka dni zostanie zaszczepiony pierwszy pacjent - mówił premier Morawiecki.

W ramach pierwszej dostawy Polska otrzyma blisko 10 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19. 18 szpitali otrzyma od 150 do 900 dawek, inne, wytypowane do szczepienia w pierwszej turze szpitale - po 75 dawek. Pierwsza dostawa dotrze już do kraju 26 grudnia.

- Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, zaś do końca stycznia trafi do nas 1,5 mln dawek. Dzięki temu uda nam się zaszczepić około 700 tys. obywateli - mówił podczas konferencji w szpitalu szef KPRM Michał Dworczyk.

W grudniu zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowia.

Jako pierwsi zostaną zaszczepione osoby z tzw. grupy „0”, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. To:
- pracownicy szpitala węzłowego,
- pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
- pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- osoby zatrudnione na uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
- osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów;

Ze szczepienia w pierwszej kolejności skorzysta także personel niemedyczny – czyli administracyjny i pomocniczy, który pracuje w tych placówkach. Zaszczepić będą się mogły także osoby zatrudnione w firmach współpracujących z tymi podmiotami, którzy przebywają w trybie ciągłym w danej placówce.

- Szczepionka jest dobrowolna, ale gorąco zachęcamy do tego, żeby ona stała się tym prawdziwym przełomem dla zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego wszystkich ludzi oraz przełomem w życiu gospodarczym. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli powrócić do gospodarczej normalności - dodawał premier Mateusz Morawiecki.

Proces zgłoszeń medyków trwa do 28 grudnia przez formularz online.

Osoby z grupy „0”, które chcą zaszczepić się przeciwko COVID-19, zgłaszają się do swojego pracodawcy, przekazując jednocześnie wypełnione oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Pracodawca wybiera szpital węzłowy i przekazuje zbiorcze zestawienie chętnych pracowników do danego szpitala.

Ważne!

Szpital węzłowy ustala grafik i zaprasza na szczepienia - wystawia dla wskazanych pracowników e-skierowania i umawia z daną placówką datę szczepienia zgłoszonego personelu (dzień lub więcej dni tylko dla danej placówki). Osoba, która została zaproszona na szczepienie, musi pojawić się w danej placówce, przejść kwalifikację i podpisać zgodę na szczepienie. Po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w tym samym szpitalu węzłowym należy umówić się na podanie drugiej dawki szczepionki. Jeżeli dana osoba nie może zaszczepić się w terminie zaproponowanym przez szpital węzłowy, należy zgłosić się do koordynatora szczepień i umówić na inny termin.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.