Chociaż w przypadku domów zasada "im większy, tym lepszy" nie zawsze znajduje zastosowanie, w niektórych okolicznościach duży dom to faktycznie konieczność - a przynajmniej udogodnienie. Jednak co to właściwie znaczy, że dom jest "duży"? I jak w takim budynku zaplanować przestrzeń dla kilkuosobowej rodziny? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Duży dom - co to znaczy?


Choć odpowiedź na to pytanie wydaje się dość prosta, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Pojęcie "dużego domu" dla każdego może oznaczać coś innego - punkt widzenia w tym przypadku zależy od wielkości rodziny, jej oczekiwań i wymagań oraz, rzecz jasna, zasobności portfela.

Zasadniczo trzyosobowa rodzina spokojnie pomieści się w domu o powierzchni użytkowej wynoszącej 70 m2. Jednocześnie dobrym rozwiązaniem może być pozostawienie sobie pewnego marginesu i postawienie domu o powierzchni 80-100 m2. Domy mające powierzchnię użytkową powyżej 100 m2 z perspektywy rodziny czteroosobowej możemy już uznać za duże. W przypadku rodzin pięcio- i sześcioosobowych minimum jest powierzchnia użytkowa wynosząca 130 m2. Większy komfort zapewnia natomiast dom o powierzchni 160 m2 - domy mające powierzchnię większą niż ta możemy uznawać za duże.

O ile inwestorzy, którzy nie planują powiększenia rodziny, dość łatwo mogą określić, jaka powierzchnia domu będzie dla nich odpowiednia, o tyle małżeństwa, które nie wykluczają kolejnych dzieci, mogą mieć większe trudności na tym polu. Wówczas dobrym wyborem może być projekt domu z możliwością adaptacji - w takich projektach poddasze jest zaplanowane tak, by łatwo można było je przeprojektować na przestrzeń użytkową.

Jak zagospodarować przestrzeń w dużym domu?


Jak zaznaczyliśmy wyżej, warto już na etapie wyboru projektu ocenić swoje potrzeby i wymagania. Jeśli rodzina ma być powiększona dopiero w przyszłości, najlepszy będzie duży dom z poddaszem z możliwością adaptacji. Wówczas początkowo funkcję przestrzeni o charakterze użytkowym pełni tylko parter, a wraz z pojawieniem się kolejnych dzieci, poddasze przeprojektowuje się na przestrzeń, w której urządza się pokoje dziecięce.

Ze względu na to, że duże domy bywają kosztowne w eksploatacji, bardzo ważne jest odpowiednie wydzielenie stref. Salon, jadalnia i kuchnia koniecznie powinny znajdować się od strony zachodnio-południowej, co pozwoli optymalnie wykorzystać światło słoneczne (co za tym idzie, zmniejszyć koszty ogrzewania i prądu). Istotne jest również umieszczenie pokoi dziecięcych i sypialni w jednej części budynku - zimą łatwiej będzie ogrzać te pomieszczenia przy jednoczesnym wyłączeniu ogrzewania w nieużytkowanej części domu.

Zobacz duże domy na stronie domoweklimaty.pl


Jeżeli chcesz postawić duży dom i szukasz odpowiedniego projektu, zapoznaj się z ofertą doświadczonego biura architektonicznego Domowe Klimaty. Na stronie internetowej https://www.domoweklimaty.pl/duze-domy/ z pewnością znajdziesz projekt domu, który spełni oczekiwania Twoje i Twoich bliskich.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.