Szukasz dobrej ochrony na podróż za granicę? EKUZ, czyli rozwiązanie gwarantowane w ramach NFZ to bezpłatna opcja, która posiada sporo zalet, jednak nie jest w stanie zastąpić ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego? Kiedy warto wyrobić kartę, a kiedy kupić prywatną polisę? A może powinieneś mieć je obie?
Wyjeżdżając za granicę, jesteśmy narażeni na liczne potencjalne niebezpieczeństwa. Podczas wyjazdu może dojść do wypadku samochodowego, Ty lub Twoi bliscy możecie zachorować, możesz zostać okradziony - możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć. W poniższym artykule doradzimy Ci, jaką ochronę wybrać, aby nie musieć się niczym martwić podczas urlopu.

UWAGA!

Jeżeli podróżujesz autem za granicę, nie obejdzie się bez polisy ubezpieczenia OC (więcej o nim tutaj: https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/), ale warto pomyśleć także o ubezpieczeniach dodatkowych. Autocasco, NNW i assistance mogą okazać się bardzo pomocne za granicą, a kupując je w pakiecie z OC, zapłacisz mniej, niż wybierając każde ubezpieczenie osobno.

Wypadek lub choroba za granicą - co teraz?


Wakacje za granicą to w dzisiejszych czasach już nie luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni, ale typowy sposób spędzenia letniego urlopu. Wyjazd z kraju wiąże się jednak nie tylko z przyjemnościami, ale także z pewnym ryzykiem - w końcu nigdy nie da się przewidzieć, gdzie przydarzy nam się pechowy wypadek, choroba lub pogorszenie stanu zdrowia. Gdy do takiej sytuacji dojdzie w kraju, mamy oczywiście zapewnioną pomoc publicznej służby zdrowia. Ale co zrobić, gdy będziemy znajdować się za granicą?

Poza granicami Polski oczywiście także będziemy mogli liczyć na uzyskanie pomocy medycznej, jednak ta może się wiązać z wysokimi kosztami. Leczenie za granicą jest bowiem zwykle droższe niż w kraju, zarówno jeśli chodzi o zwykłą wizytę lekarską, czy poważniejsze zabiegi lub hospitalizację. A może być jeszcze drożej, jeśli trzeba będzie skorzystać z leczenia w prywatnych placówkach, pomocy ratowników lub transportu medycznego. Aby uniknąć tych wszystkich wydatków, przed wyjazdem trzeba zadbać o ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne a leczenie za granicą


Jak działa polisa turystyczna w odniesieniu do leczenia za granicą? Wybierając ubezpieczenie na wakacje, należy określić, jaki będzie jego zakres. W podstawowym wariancie ochrony znajdują się zazwyczaj:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL),

 • ubezpieczenie akcji ratowniczej,

 • ubezpieczenie na wypadek COVID-19,

 • ubezpieczenie NNW,

 • ubezpieczenie assistance podróżne.

Ubezpieczenie kosztów leczenia to najważniejszy element każdej polisy turystycznej. To w jego ramach ubezpieczyciel pokrywa koszty m.in.:

 • leczenia w placówkach publicznych i prywatnych,

 • wizyt lekarskich,

 • hospitalizacji,

 • leczenia ambulatoryjnego,

 • zabiegów i operacji,

 • badań diagnostycznych,

 • zakupu leków, środków opatrunkowych i pomocniczych.

Jak duży będzie udział ubezpieczyciela w kosztach, zależy od sumy ubezpieczenia, którą wybiera się przy podpisywaniu umowy. Im wyższa suma, tym większa pewność, że kwota wystarczy na pokrycie wszystkich wydatków związanych z leczeniem za granicą, ale też droższa polisa. Nie warto jednak oszczędzać - kilkanaście złotych różnicy w zakupie polisy może się bowiem przełożyć na znacznie wyższe koszty po naszej stronie, jeśli wybrana suma ubezpieczenia nie będzie wystarczająca.

Ubezpieczenie turystyczne to zatem rozwiązanie o tyle wygodne, że wybierając je, nie musimy się już niczym przejmować. Podczas wizyty w szpitalu lub u specjalisty za granicą wystarczy podać numer polisy, a nasz ubezpieczyciel zajmie się już resztą. Tylko czy naprawdę tego potrzebujemy, skoro całkiem za darmo możemy mieć EKUZ?

EKUZ a leczenie za granicą


EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który potwierdza nasze prawo do ubezpieczenia za granicą. Innymi słowy, posiadając kartę podczas pobytu poza krajem, daje nam ona prawo do skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej państwa, w którym się znajdujemy. EKUZ można wyrobić bezpłatnie w oddziałach NFZ po złożeniu odpowiedniego wniosku, a jego ważność może wynosić od kilku miesięcy do kilkunastu lat (w zależności od statusu wnioskującego). Jak dotąd same zalety, a co z wadami?

Otóż trzeba pamiętać o tym, że EKUZ posiada pewne istotne ograniczenia. Co się do nich zalicza?

EKUZ działa wyłącznie w krajach należących do Unii Europejskiej i EFTA.
EKUZ obejmuje wyłącznie niezbędną pomoc oferowaną w ramach publicznej służby zdrowia - to lekarz decyduje o jej zakresie.
EKUZ działa na zasadach funkcjonujących w danym kraju - jeżeli więc jego obywatele dopłacają do jakiegoś świadczenia, Ty również to zrobisz, nawet jeśli jest ono refundowane w Polsce.
EKUZ nie zapewnia żadnych dodatkowych świadczeń ubezpieczeniowych.
EKUZ nie obejmuje leczenia w placówkach prywatnych, kosztów akcji ratowniczych i transportu medycznego do Polski.

EKUZ i ubezpieczenie turystyczne - co wybrać?


Znając ograniczenia EKUZ, wydaje się, że zakup ubezpieczenia turystycznego na wyjazd za granicę to lepsze rozwiązanie. Zakres oferowanej w jego ramach pomocy jest szerszy, nie ograniczają jej przepisy krajowe i działa ona na całym świecie. To wszystko prawda, jednak nawet wybierając ubezpieczenie podróżne, warto mimo wszystko wyrobić również EKUZ. Dlaczego?

Pierwszy powód jest bardzo prozaiczny - karta jest bezpłatna, więc jej wyrobienie nic Cię nie kosztuje, a lepiej ją mieć, niż nie mieć. Ale to nie wszystko. Warto też pamiętać, że choć ograniczony przepisami krajowymi, zakres pomocy gwarantowanej w ramach EKUZ nie ma limitów kwotowych, zatem o ile dane świadczenia są Ci niezbędne i refundowane w kraju Twojego pobytu, otrzymasz je w dowolnej ilości. W przypadku ubezpieczenia turystycznego limit istnieje i wyznacza go suma ubezpieczenia.

Poza tym faktem, to jednak ubezpieczenie turystyczne ma przewagę. Nieograniczone ani przepisami danego kraju, ani publiczną opieką zdrowotną, ani określonymi usługami, ubezpieczenie daje znacznie większą pewność otrzymania potrzebnej pomocy. A przy tym można je rozszerzyć, dzięki czemu obejmie nie tylko pokrycie kosztów leczenia, ale też np. ubezpieczenie bagażu, NNW czy OC w życiu prywatnym.

Wynika więc z tego, że o ile wybierasz się do jednego z krajów UE, EFTA lub Wielkiej Brytanii, warto zarówno wyrobić EKUZ, jak i kupić ubezpieczenie turystyczne. W przypadku podróży do kraju, w którym EKUZ nie obowiązuje, prywatne ubezpieczenie to konieczność.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.