Jeśli chcesz inwestować w akcje lub obligacje, niezbędne będzie otworzenie rachunku maklerskiego. Jest to warunek prawny, ponieważ w innym przypadku nie masz możliwości kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Zobacz, do czego potrzebny jest taki rachunek, a także na co zwrócić uwagę przed założeniem go w domu maklerskim.
Zanim zaczniesz inwestować, warto odpowiednio się przygotować. Jednym z pierwszych wyzwań jest wybór domu maklerskiego. Gdzie założyć rachunek maklerski? Jakie koszty są z nim związane? Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Czy warto mieć konto maklerskie?


Jak już wspomnieliśmy we wstępie, założenie rachunku maklerskiego to obowiązkowy krok dla każdego, kto planuje inwestować w papiery wartościowe. Właśnie na tym rachunku kupujesz i sprzedajesz np. akcje, obligacje, weksle, przechowujesz je i śledzisz historię swoich transakcji. Możesz dywersyfikować swój portfel inwestycyjny i zmniejszać ryzyko w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej. A jeśli wybrany przez Ciebie dom maklerski ma w swojej ofercie rachunek online, możesz inwestować z dowolnego miejsca na świecie, gdziekolwiek jesteś. Co ważne, inwestycje np. w obligacje korporacyjne czy skarbowe mają potencjalne wyższe stopy zwrotu niż w przypadku lokat bankowych czy kont oszczędnościowych. Trzeba przy tym oczywiście pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.

Kto może otworzyć konto maklerskie?


Żeby rozpocząć inwestowanie musisz spełnić dwa podstawowe wymogi: być osobą pełnoletnią, która posiada dokument tożsamości. Jeśli nie ma przeszkód do otwarcia konta, możesz skorzystać np. z oferty domów maklerskich. Przed otwarciem konta w Twoje ręce powinna trafić także ankieta MiFID dotycząca inwestowania na rynkach finansowych. Wypełnienie jej pozwoli ocenić Twoje kompetencje w zakresie inwestowania. Jeśli są one niewielkie, dom maklerski może ostrzec Cię przed konsekwencjami oraz ryzykiem inwestowania własnych środków.

Gdzie założyć rachunek maklerski?


Rachunek maklerski może otworzyć i prowadzić wyłącznie dom maklerski lub biuro maklerskie. Zanim zdecydujesz się na konkretny podmiot, warto sprawdzić go w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego oraz w organizacji zrzeszającej domy i biura maklerskie w Polsce, jaką jest Izba Domów Maklerskich. Przykładem takiego podmiotu jest Michael / Ström Dom Maklerski S.A.

W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na kwestie czysto praktyczne, czyli swobodę korzystania z platformy transakcyjnej, łatwość w dokonywaniu wpłat oraz wypłat z rachunku maklerskiego. Ważne będą też koszty współpracy z domem maklerskim, a dla początkujących inwestorów cenną zaletą będzie także dostęp do bazy wiedzy, dzięki której lepiej zrozumiesz rynki finansowe.

Czy za konto maklerskie się płaci?


Oczywiście każdy inwestor chce optymalizować swoje zyski, a te będą mniejsze, jeśli prowadzenie rachunku maklerskiego będzie wiązać się z wysokimi opłatami. Generalnie, wybierając rachunek maklerski, warto zwrócić uwagę na trzy rodzaje opłat:

  • opłata za prowadzenie rachunku,

  • prowizje od transakcji,

  • opłaty za usługi dodatkowe.

Zazwyczaj domy maklerskie najwięcej zarabiają na prowizjach, dlatego na ten parametr w największym stopniu należy zwrócić uwagę. Prowadzenie rachunku może być darmowe, jak np. w ofercie Michael / Ström.

Artykuł sponsorowany.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.