Siniak, który powstaje po upadku czy uderzeniu nie jest niczym nadzwyczajnym. W takim przypadku powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, a to prowadzi do podskórnego wylewu krwi. Skóra staje się tkliwa i lekko opuchnięta. Zdarza się jednak, że u niektórych osób siniaki pojawiają się tak naprawdę bez żadnej przyczyny. Dlaczego się tak dzieje i czy jest to niebezpieczne dla zdrowia?

Co sprzyja skłonności do pojawiania się siniaków?


Można wskazać kilka przyczyn pojawiania się siniaków nawet w wyniku lekkiego ucisku. Po pierwsze, taką przyczyną mogą być zaburzenia krzepnięcia krwi. Mogą one wynikać z niedoboru czynników krzepnięcia lub nieprawidłowego funkcjonowania ścian naczyń krwionośnych. Po drugie, przyczyną pojawiania się siniaków może być małopłytkowość, wrodzona bądź nabyta.

Siniaki na ciele mogą powstawać także w wyniku przyjmowania niektórych leków. Mowa tu zwłaszcza o kortykosteroidach, kwasie acetylosalicylowym i ibuprofenie. Wśród innych czynników sprzyjających powstawaniu siniaków na ciele wskazać można również na niedobór niektórych składników. Chodzi tu przede wszystkim o witaminy C, K, B3, B12, a także o kwas foliowy, miedź i żelazo. Niedobory tych składników wynikać mogą bądź z niewłaściwej diety, bądź z którejś z chorób wpływających na gorsze wchłanianie składników odżywczych przez organizm.

Skłonność do siniaków: o czym świadczy? Na jakie choroby może wskazywać?

Na jakie choroby wskazywać mogą "samoistne siniaki"?


Pojawiające się samoistnie siniaki na ciele mogą świadczyć o różnych chorobach. Siniaki w okolicy pępka mogą być objawem ostrego zapalenia trzustki. Powstawanie siniaków na ciele może świadczyć także o przewlekłej chorobie nerek bądź o ich niewydolności. Siniaki wskazywać mogą również na przewlekłą niewydolność wątroby lub na marskość wątroby.

W tym drugim przypadku najczęściej pojawiają się na nogach. "Samoistne siniaki" mogą być także objawem choroby nowotworowej, w szczególności chłoniaka lub białaczki. Świadczyć mogą również o zespole Cushinga lub cukrzycy. Istotne jest zatem, aby w przypadku zwiększającej się liczby siniaków na ciele i pojawiania się ich z dużą częstotliwością, zawsze zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych.

Jak zapobiegać pojawianiu się "samoistnych siniaków"?


W pierwszej kolejności należy oczywiście przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Poza tym warto wprowadzić kilka zmian w swoim trybie życia. Na pewno uwagę zwrócić należy na codzienną dietę. Powinna być bogata w składniki ważne dla właściwego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Oznacza to, że codzienna dieta powinna być bogata w produkty zawierające w swoim składzie witaminę C.

Skłonność do siniaków: o czym świadczy? Na jakie choroby może wskazywać?

Wskazać można tu na owoce i warzywa. Ważne, aby często spożywać także produkty bogate w witaminę K. To przede wszystkim szparagi, szpinak, brokuły, czy kapusta. Istotna jest również witamina B12, którą znaleźć można w mięsie, rybach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych. Poza stosowaniem odpowiedniej diety warto sięgnąć także po suplementy zawierające wskazane witaminy. A jak radzić sobie już powstałymi siniakami? W takim przypadku skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie dedykowanych produktów farmaceutycznych. Przykładem może być tu dobrej jakości maść na siniaki z Wapteka.pl, która łagodzi wszelkie niedogodności związane pojawienie się siniaków i zwiększa komfort codziennego funkcjonowania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.