Posłuchaj:

Mszą świętą w kościele parafialnym w Klimkówce i konferencją naukową w Dworze Ostoia poświęconą świętemu arcybiskupowi Józefowi Bilczewskiemu zainaugurowano festiwal Dialog Kultur w Gminie Rymanów.
W sobotę (10 czerwca) rozpoczął się festiwal Dialog Kultur - "3 kultury, 3 religie, 3 tajemnice" w Gminie Rymanów. Wydarzenie zainaugurowała msza św. koncelebrowana z wprowadzeniem obrazu i relikwii św. abp. Józefa Bilczewskiego do kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła w Klimkówce, której przewodniczył metropolita lwowski obrządku łacińskiego ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Po jej zakończeniu w Hotelu Dwór Ostoia w Klimkówce odbyła się konferencja naukowa "Święty arcybiskup Józef Bilczewski (1860-1923). Pasterz, mąż stanu, człowiek". Życie i działalność arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w różnych płaszczyznach przedstawili ks. abp Mieczysław Mokrzycki, ks. bp Marian Buczek (Lwów), ks. prof. dr hab. Józef Wołczański, oraz dr Krzysztof Buczek (Klimkówka).

Burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec, witając uczestników konferencji, podkreślił, że żyjemy obecnie w trudnych czasach, w czasach kryzysu autorytetów.

- Naszą powinnością jest przywracanie pamięci o ludziach, którzy zasłużyli się swoją postawą w swoich środowiskach i dawali piękny przykład swoim życiem. Taką postacią jest święty arcybiskup Józef Bilczewski - stwierdził burmistrz Wojciech Farbaniec.

Kościół w Klimkówce

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, otwierając oficjalnie konferencję, powiedział, że dzięki temu wydarzeniu postać biskupa Bilczewskiego będzie znana nie tylko w Archidiecezji Lwowskiej, ale również w Polsce.

- Był Polakiem, pochodził z Archidiecezji Krakowskiej i jako młody człowiek, bo mając 40 lat, został mianowany arcybiskupem, metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego. Cieszę się, że w Archidiecezji Przemyskiej, która przed wojną należała do Metropolii Lwowskiej, postać ta jest przybliżana. To wielki Polak, patriota, duszpasterz, od którego wiele można się nauczyć, jak być wiernym Bogu i Ojczyźnie - powiedział abp Mieczysław Mokrzycki.

Arcybiskup Józef Bilczewski zmarł w 1923 roku we Lwowie, pochowany został na Cmentarzu Janowskim. W 2021 roku jego doczesne szczątki złożono w Bazylice Metropolitarnej we Lwowie. Beatyfikowany został przez papieża Jana Pawła II w 2001 roku we Lwowie, a kanonizowany przez Benedykta XVI w 2005 roku w Rzymie.

Dr Krzysztof Buczek, główny organizator tej konferencji powiedział, że abp Józef Bilczewski był prorokiem swoich czasów, niezwykle gorliwym patriotą, który stworzył niezwykle interesujący model patriotyzmu i mimo, że powstał on ponad 100 lat temu, jest aktualny po dzień dzisiejszy.

- Nauka arcybiskupa została trochę zapomniana, ale warto jest ją przypomnieć, bo nic nie straciła na swojej aktualności. Związki hierarchy z Klimkówką, ziemią krośnieńską, jego nauka społeczna, patriotyzm spowodowały, że chcieliśmy u nas w Klimkówce uczcić tą postać. Arcybiskup rozumiał Ojczyznę jako wspólne dobro. Patrzył na sprawy społeczne nie przez pryzmat szyldów partyjnych. Podkreślał podmiotowość człowieka, ale opartą na tradycji, chrześcijaństwie i na konserwatyzmie. Jego zdaniem patriotyzm nie ma mieć szyldów partyjnych, ale ma być oparty na Bogu, Ojczyźnie i zbiorowym poczuciu odpowiedzialności wyjaśnił dr Krzysztof Buczek.

Konferencja w Dworze Ostoia w Klimkówce

O związkach arcybiskupa Bilczewskiego z Klimkówką przypomniał pochodzący z Rymanowa ks. prof. dr hab. Józef Wołczański, wykładowc Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Arcybiskup Bilczewski, będąc już metropolitą lwowskim zaprzyjaźnił się z pochodzącym z Klimkówki ks. prof. Kazimierzem Waisem (1855-1943), między innymi rektorem Uniwersytetu Lwowskiego oraz rektorem Lwowskiego Seminarium Duchownego.

- Wiadomo, że arcybiskup Bilczewski był kilka razy w Klimkówce u ks. profesora Kazimierza Waisa, a ostatni raz w 1922 roku, czyli rok przed swoją śmiercią. Przyjechał tutaj na wakacje jadąc do biskupa Pelczara do willi biskupów przemyskich w Brzozowie. Z pobytów w Klimkówce zachowały się fotografie, wpisy do kroniki parafialnej w Klimkówce. Zachowała się również korespondencja między obydwoma duchownymi - przypomniał ks. prof. Józef Wołczański.

Zwrócił też uwagę na jeden interesujący wątek. Otóż arcybiskup Bilczewski, będąc już metropolitą lwowskim proponował księdzu Waisowi kilkakrotnie funkcję biskupa pomocniczego Archidiecezji Lwowskiej.

- Za każdym razem jednak odmawiał, bo uważał, że jego misją jest nauka, a nie bycie biskupem i wizytowanie parafii - dodał ks. prof. Józef Wołczański.

Konferencję zakończył występ młodych artystów ze Szkoły Podstawowej w Klimkówce.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.