Powstający w sąsiedztwie ogródków działkowych w Krośnie park sensoryczny jest postulatem mieszkańców oraz władz dzielnicy Krościenko Niżne. Miejsce to będzie miało zupełnie nowy wymiar.
Wcześniej w miejscu, gdzie powstaje park sensoryczny była nieuporządkowana zieleń i władze miasta od dłuższego czasu szukały źródeł sfinansowania, by to zmienić. Program "Rozwój lokalny" otworzył możliwości w tym temacie. Przygotowana została koncepcja zagospodarowania terenu w pobliżu ogródków działkowych w krośnieńskiej dzielnicy Krościenko Niżne przy ul. Chopina, został wyłoniony projektant oraz wykonawca tego zadania.

Projekt zagospodarowania przewiduje, że teren będzie spełniał różne funkcje: wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną, przede wszystkim w formie hortiterapii. Rehabilitacja w tej formie to przede wszystkim wykorzystanie zmysłów wzroku, słuchu i węchu, polegająca na obserwacji roślin, wsłuchiwaniu się w dźwięki przyrody, poznawaniu zapachów ogrodu.

- Zgodnie z założeniami, ma być to miejsce rekreacji dla każdego, zarówno dla osób młodszych, jak i starszych. Będzie można odpocząć a nawet rozpalić grilla w miejscu do tego przygotowanym. Nasadzonych zostało również ponad 2 tysiące krzewów roślinności niskiej. Ale to nie wszystko - informuje dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Park sensoryczny w Krośnie

Tomasz Soliński tłumaczy, że przyjęte rozwiązania w obrębie "suchej rzeki", mają za zadanie retencjonować wodę opadową, która będzie systematycznie opadać w czasie słonecznej pogody. Stare koryto zostało oczyszczone i umocnione.

Na obszarze parku sensorycznego znajdują się elementy małej architektury, jak ławeczki, alejki, altana, kładki.

- Jest to pierwsze miejsce w Krośnie o charakterze terapeutyczno-wypoczynkowym - dodaje zastępca prezydenta Krosna.

Zgodnie z umową, prace mają zostać zakończone do połowy lipca br., po czym czynności odbiorowe i kontrolne przeprowadzi organ nadzoru budowlanego.

Park sensoryczny powstaje w ramach projektu "Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO" realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

- Pozostaje jeszcze do zagospodarowania druga część parku sensorycznego, która nie jest objęta tym projektem i tam będziemy chcieli stworzyć miejsce do retencjonowania wód opadowych - zaznacza dr Tomasz Soliński.

Zobacz zdjęcia, na jakim etapie jest budowa parku:

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.