Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki świętuje jubileusz 70-lecia. W obchodach, które odbyły się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Krzyże Zasługi - nadane postanowieniem Prezydenta RP wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- Bardzo się cieszę, że mogę być tutaj razem z Państwem i osobiście pogratulować pięknego Jubileuszu. 70 lat działalności podkarpackiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych to piękna rocznica, która pozwala na podsumowanie dotychczasowej pracy i przybliżenie planów na przyszłość. Takie uroczystości jak dzisiejsza, uświadamiają naszemu społeczeństwu, że wokół nas są osoby z niepełnosprawnością, które każdego dnia walczą o to, by normalnie funkcjonować. Cieszę się, że są ludzie, którzy pomagają tym osobom godnie żyć, poznawać świat, realizować swoje marzenia oraz rozwijać pasje i zainteresowania. Zapewnienie pełnego uczestnictwa we wszystkich obszarach życia jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu tych osób, ich opiekunów, organizacji działających na ich rzecz oraz podmiotów administracji - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

uroczystość związku niewidomych

Pierwszy Zjazd Założycielski Rzeszowskiego Oddziału Związku odbył się w lutym 1952 r. w Przemyślu. 1 kwietnia 1970 roku nastąpiło przeniesienie siedziby Okręgu do Rzeszowa. Kolejna zmiana nastąpiła w 1999 roku, kiedy przestał istnieć Okręg w Przemyślu, a Okręg Rzeszowski objął swoim zasięgiem teren całego województwa podkarpackiego, jednocześnie zmieniając nazwę na: Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki.

W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia rzeszowskiej organizacji PZN, zajmowała się ona wszechstronną działalnością rehabilitacyjną i socjalną na rzecz inwalidów wzroku. Aby jak najlepiej wykonać różnorodne zadania z tym związane, powoływano specjalistyczne sekcje, komisje problemowe oraz rady. Działały zespoły recytatorskie oraz wokalno-muzyczne. Od wielu lat pracę ogniw związkowych wspierają Duszpasterstwa Niewidomych, działające przy kołach.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.