Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w ramach akcji "Polakom Na Ukrainie" spotkała się z rodakami w Mościkach.
Pierwsza transza pomocy zebranej w ramach akcji "Polakom Na Ukrainie" dotarła już do Mościsk w obwodzie lwowskim. Z rodakami spotkała się 16 grudnia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościkach. Przyjechali na nie Polacy z Mościsk i okolicznych miejscowości. Wojewodzie towarzyszył Andrzej Berestecki z Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, współorganizator akcji. W ramach akcji "Polakom na Ukrainie", pomoc otrzyma łącznie kilka tysięcy osób pozostających na terenie objętego wojną państwa.

spotkanie w Mościkach

Przygotowane paczki zawierają artykuły spożywcze z długim terminem przydatności oraz środki chemiczne.
W Domu Polskim w Mościskach odbyło się świąteczne spotkanie, w którym uczestniczyła także Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, wiceprzewodniczący Administracji Państwowej we Lwowie Andrij Годик, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościkach Henryk Ilczyszyn oraz Jacek Magdoń - przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

⁃ Od dziś zaczęliśmy sukcesywnie wysyłać dary do organizacji polonijnych z terenu zachodniej Ukrainy, aby jak najszerzej dotrzeć do naszych rodaków - mówiła w rozmowie z dziennikarzami wojewoda Ewa Leniart.
Wojewoda dodała, że pomoc trafi nie tylko do rodaków z obwodu lwowskiego, ale także do obwodu wołyńskiego.

⁃ Ta pomoc jest potrzebna, bo czas wojny spowodował znaczne zubożenie ludności cywilnej. Koszty życia na Ukrainie znacząco wzrosły, a w konsekwencji każda forma pomocy jest dziś bardzo ważna - dodała.

spotkanie w Mościkach

Konsul Eliza Dzwonkiewicz - zwracając się do Polonii - podkreśliła potrzebę zachowania odwagi w czasie wojny.

⁃ Chociaż zbliżające się święta będą napełnione trwogą i smutkiem, musimy pokazać, że jesteśmy silni, że się nie dajemy - mówiła konsul, dodając - życzę państwu, aby te święta były takie jak zawsze - piękne, rodzinne i tradycyjne.

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała o solidarności, jaka wiąże mieszkańców regionu z rodakami na wschodzie.

⁃ To spotkanie jest dla mnie okazją do tego, aby pokazać Państwu, że Ojczyzna, że województwo podkarpackie stoi w trudnych chwilach ramię w ramię ze swoimi rodakami. Nie sposób wyrazić słowami tego, jak my w Polsce przeżywamy wojnę, która trwa nieprzerwanie od 24 lutego - mówiła.

⁃ W czasie przedświątecznym, chciałbym Państwu życzyć, aby nastąpiło ukojenie wszystkich cierpień Polaków pozostających za naszą wschodnią granica i życzyć, aby na całej Ukrainie zapanował pokój.
Polska delegacja zakończyła swoją wizytę składając kwiaty i paląc znicze na polskim cmentarzu w Mościskach, przy grobach żołnierzy poległych we Lwowie 1939 r.
Zbiórka produktów spożywczych, środków czystości oraz innych potrzebnych artykułów odbyła się w dniach od 1 do 12 grudnia br. i została zorganizowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem, Grupą Kapitałową "Specjał" i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Dzięki ogromnemu wsparciu różnych instytucji i mieszkańców regionu, do naszych rodaków trafi potrzebna pomoc.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.