Nawiązując do ustaleń Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka i Mera Lwowa Andrija Sadowego, dzisiaj we Lwowie oficjalnie podpisano list intencyjny nawiązujący współpracę pomiędzy miastami i wsparcie wzajemnych działań w dziedzinie kultury.
Rzeszów aspiruje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku, natomiast Lwów, mimo iż Ukraina nie jest jeszcze w Unii Europejskiej, na mocy specjalnej decyzji, jest brany pod uwagę jako Europejska Stolica Kultury w 2026 roku. Wspólne działania są tu więc mile widziane przez obie strony.

Dlatego Krystyna Stachowska, Zastępca Prezydenta Rzeszowa spotkała się dzisiaj we Lwowie z Merem Andrijem Sadowym i Pierwszym Zastępcą Mera Miasta Lwowa Andrijem Moskalenko. Zastępcy włodarzy miast podpisali list intencyjny, który oficjalnie rozpoczyna wspólne działania.

Porozumienie pomiędzy Rzeszowem i Lwowem podpisane

- Nawiązanie partnerstw kulturalnych pomiędzy instytucjami, organizacjami, wzajemne wspieranie, także w zakresie edukacji, organizowanie wspólnych wydarzeń, to będą nasze przyszłe działania - powiedziała Krystyna Stachowska. - Dziękujemy za Państwu za wsparcie.

Współpraca ta obejmie również wizyty studyjne twórców kultury i organizatorów wydarzeń kulturalnych, udostępnianie i wystawiennictwo eksponatów z zasobów instytucji kultury, pozostających pod kuratelą samorządów oraz ich partnerów, prezentację działalności artystów i stworzenie programu rezydencyjnego dla artystów.

Porozumienie pomiędzy Rzeszowem i Lwowem podpisane

Sztandarowym pomysłem ma być wspólna prezentacja dzieł z Kolekcji Dąmbskich, która częściowo znajduje się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie i częściowo w Lwowskiej Galerii Sztuki.

- Zawsze jesteśmy otwarci na tego typu partnerstwa, ale dziś otwieramy się szczególnie bo otwieramy się na współpracę z Rzeszowem - powiedział Andriy Moskalenko, podpisując list intencyjny.

We wrześniu Rzeszów podpisze kolejne listy intencyjne, nawiązujące współpracę kulturalną pomiędzy miastami.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.