Propozycji przejęcia spółki przez samorząd Rymanowa, postępowania, jakie jest prowadzone przez CBA, planowane inwestycje w uzdrowisku, to niektóre tematy spotkania w Rymanowie-Zdroju.
W spotkaniu, które odbyło się w Rymanowie-Zdroju samorząd województwa reprezentowali: przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz, wicemarszałkowie województwa Ewa Draus oraz Piotr Pilch, członek zarządu Stanisław Kruczek a także radni województwa Dorota Łukaszyk, Andrzej Ćwierz oraz Jacek Kotula. Z kolei ze strony gminy Rymanów stawili się burmistrz miasta Wojciech Farbaniec, przewodniczący Rady Miejskiej Rymanowa Andrzej Pitrus oraz radni gminy. Obecni byli także przedstawiciele zarządu spółki Uzdrowisko Rymanów S.A.. m.in. Wacław Szary - członek rady nadzorczej obecnie p.o. prezesa zarządu spółki oraz Wojciech Trzaska członek zarządu.

Dyskusja, która odbyła się bez udziału mediów, chwilami była burzliwa. W przerwie zorganizowana została krótka konferencja prasowa.

- Uzdrowisko Rymanów prowadzi normalną działalność leczniczą, uzdrowiskową. Obłożenie pacjentów mamy w normie, czyli ponad 60 procent. Po pierwszym półroczu, zanotowaliśmy pierwszy raz w historii dodatni wynik finansowy. Warto też wspomnieć, że w czasie pandemii, kiedy przez blisko pięć miesięcy mieliśmy zamknięte obiekty, nie zwolniliśmy ani jednego pracownika. Cały czas pozyskujemy nową kadrę, szukamy lekarzy - powiedział Wacław Szary, p.o. prezesa Uzdrowiska Rymanów.

Przypomniał też, że od 2014 do 2021 roku poczynione zostały inwestycje na ponad 45 mln zł. Są również plany na kolejne inwestycje w wysokości ponad 100 mln zł.

- Chcemy wyremontować i zmodernizować wszystkie nasze obiekty, które takich inwestycji potrzebują - zaznaczył Wacław Szary.

Spotkanie w Rymanowie

Burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec był usatysfakcjonowany, że z inicjatywy marszałka województwa doszło do spotkania, które nakreśli wspólną drogę do współpracy.

- Zawsze staliśmy na stanowisku, że jeśli uzdrowisko ma się rozwijać, to musi być dobra współpraca z samorządem gminnym. My jesteśmy gotowi do pełnej współpracy, nakreślania wizji rozwoju Rymanowa-Zdroju i całej gminy. Uzdrowisko jest największym zakładem pracy w naszej gminie, zatrudniającym prawie 400 osób. Nie wyobrażamy sobie, by spółka Uzdrowisko Rymanów, której właścicielem jest samorząd województwa, nie rozwijała się w sposób należyty - powiedział burmistrz Wojciech Farbaniec.

Wicemarszałek Piotr Pilch przypomniał również o inwestycjach drogowych na terenie gminy Rymanów. Zapowiedział inwestycje w drogę przebiegającą przez uzdrowisko, która jest w złym stanie.

- Droga ta zostanie wyremontowana. Chciałem też podziękować panu burmistrzowi za pozyskanie ponad 7 mln zł na chodniki przy drogach wojewódzkich. Rymanów jest jednym z kilkunastu samorządów, które rezygnując niejako ze swoich zadań, postanowiły złożyć wniosek do Polskiego Ładu i pozyskać duże środki na budowę chodników - stwierdził wicemarszałek Piotr Pilch.

Prezes Wacław Szary, pytany o kontrolę CBA, odpowiedział, że kontrola CBA w Uzdrowisku Rymanów trwa od wiosny br.

- Z informacji, które posiadamy, nie dotyczy ona bezpośrednio uzdrowiska, tylko spraw osobowych. Spółka jest pośrednio uczestnikiem tej kontroli, a dotyczy ona byłych pracowników. Sprawy są w trakcie i mamy informacje, których osób to dotyczy, a co do zakresu i przedmiotu nie posiadamy informacji - odpowiedział Wacław Szary.

Burmistrz Wojciech Farbaniec pytany był o apel o przejęcie przez samorząd gminny Uzdrowiska Rymanów, z którym wcześniej wystąpiła do władz samorządowych wojewódzkich Rada Miejska w Rymanowie.

- Uznaliśmy, że jesteśmy gotowi do przejęcia tej spółki i bylibyśmy gotowi do spełnienia oczekiwań co do jej rozwoju, jako władze samorządowe. Uznaliśmy też, że jako gmina moglibyśmy na miejscu lepiej sprawować nadzór nad spółką, realizować inwestycje, na które czekają mieszkańcy i pracownicy. Dawaliśmy nieraz przykład, że stać nas na ambitne inwestycje. Powiem tylko, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat podwoiliśmy wartość majątku naszej gminy. Dostaliśmy odpowiedź, że władze wojewódzkie nie przekażą nam udziałów spółki i pogodziliśmy się z tym. Jesteśmy gotowi na nowe otwarcie, na współpracę, gdyż zależy nam nie na majątku spółki, a jej rozwoju. Jeżeli uda się zrealizować plan rozwoju spółki do 2030 roku, to będziemy usatysfakcjonowani - mówił burmistrz Rymanowa.

Władze Rymanowa liczą najbardziej na remont obiektów - pustostanów, które od kilkunastu, bądź kilkudziesięciu lat nie są remontowane. Wśród nich są "Krystyna", "Leliwa", "Gozdawa", czy rozlewnia wód mineralnych, która wymaga gruntownego remontu, w tym wymiany linii technologicznych.

Prezes Wacław Szary potwierdził, że są plany remontu "Krystyny", "Leliwy", "Gozdawy" w okresie do 2030 roku, a wartość prac przy każdym z tych obiektów to 20-25 mln zł. Z pierwszych inwestycji, które mają zostać zrealizowane, bez czekania na środki z KPO, jest remont drogi do "Zimowita" oraz termomodernizacja wraz z budową instalacji fotowoltaicznej i kotłowni gazowej w zakładzie produkcji wód.

Spotkanie w Rymanowie

W trakcie trwania jest konkurs na nowego prezesa Uzdrowiska Rymanów. Zgłoszono dziesięć aplikacji. Do drugiego etapu, czyli rozmowy z Radą Nadzorczą, podeszło osiem osób, z czego na rozmowy dotarło sześć. Rada Nadzorcza rozstrzygnąć konkurs do 20 października br.

O dobrą współpracę w interesie mieszkańców, pracowników i kuracjuszy zaapelował wcześniej na Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Podkarpackiego radny Dariusz Sobieraj. Zaproponował też całkowite przejście na energię odnawialną, bądź fotowoltaikę czy pompy cieplne.

- 360 ton spalanego węgla w uzdrowisku wpływa na stan powietrza w sanatorium o profilu kardiologicznym i dziecięcym, pulmonologicznym czyli schorzeń dróg oddechowych. Proponuje wpisanie w projekt budżetu województwa podkarpackiego z udziałem funduszy unijnych projektu sfinansowania energii odnawialnej dla Uzdrowiska Rymanów-Zdrój jako priorytetowego dla zdrowia mieszkańców Podkarpacia - poinformował radny Dariusz Sobieraj.

Przypomnijmy. 29 stycznia 2013 roku sto procent akcji Uzdrowiska Rymanów trafiło w ręce samorządu województwa podkarpackiego. Dokument poświadczający nieodpłatne przekazanie akcji podpisali tego dnia w Sanatorium "Maria" w Rymanowie-Zdroju: Urszula Pasławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta oraz Sławomir Miklicz - członek zarządu województwa. Własnością samorządu województwa stało się pięć sanatoriów, trzy szpitale uzdrowiskowe, przychodnia uzdrowiskowa, dwa zakłady przyrodolecznicze oraz odwierty wód leczniczych, na bazie, których uzdrowisko produkuje wodę mineralną i napoje Celestynka oraz kosmetyki Celestin.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.