Prezydent Konrad Fijołek podpisał porozumienie dotyczące współpracy i wspólnego działania miasta z sześcioma rzeszowskimi uczelniami. Celem porozumienia są działania, które umocnią pozycję Rzeszowa jako wiodącego ośrodka akademickiego na mapie Polski i Europy.
- Kiedy kilka miesięcy temu pojawiłem się w ratuszu jedne z pierwszych rozmów przeprowadziłem z rektorami rzeszowskich uczelni. Bardzo często podczas naszych rozmów padały stwierdzenia, że istnieje duża potrzeba promowania Rzeszowa jako dużego, nowoczesnego i rozwijającego się ośrodka akademickiego, który zapewnia wykształcenie na wysokim poziomie oraz miejsca pracy - mówił Konrad Fijołek.

Współpraca rzeszowskiego ratusza z wyższymi uczelniami jeszcze ściślejsza


Zdaniem prezydenta Rzeszowa wiele już udało się zrobić w tej dziedzinie. Obecnie jest wiele sektorowych porozumień pomiędzy miastem Rzeszów a poszczególnymi wydziałami uczelni albo z poszczególnymi uczelniami w określonych obszarach. Na wielu płaszczyznach działa to dobrze.

- Ale pewne zintensyfikowanie działań jest potrzebne. Dlatego też powołałem w strukturach urzędu pełnomocnika do spraw kontaktu z wyższymi uczelniami. Tę funkcję pełni pani Marzena Furtak-Żebracka Podczas naszych rozmów z rektorami wszyscy zgadzaliśmy się także, że potrzebna jest wspólna, nowoczesna formuła promocji ośrodka akademickiego. Dlatego też dziś wykonujemy kolejny ważny krok - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej uroczystości podpisana listu intencyjnego w sprawie "współpracy i wspólnego działania, w celu umocnienia pozycji Rzeszowa jako wiodącego ośrodka akademickiego na mapie Polski i Europy".

Konrad Fijołek
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

List intencyjny, oprócz prezydenta Rzeszowa, podpisali: prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Bożena Sowa, prorektor WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, dziekan Kolegium Zarządzania, dr Wergiliusz Gołąbek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Sylwia Pelc, rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej z siedzibą w Rzeszowie i dr Małgorzata Dubis, prorektor Collegium Humanum Filii w Rzeszowie.

Porozumienie zakłada m.in. prowadzenie działalności promocyjnej miasta przy współpracy z uczelniami, prowadzenie działalności promocyjnej szkół wyższych w Rzeszowie przy współpracy z miastem, stworzenie programu międzynarodowej promocji Rzeszowa.

podpisanie porozumienia
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

- To bardzo ważna inicjatywa i bardzo się z niej cieszę. Uważam, że uczelnie Rzeszowa mają olbrzymi potencjał, aby kształcić najlepszych absolwentów, którzy znajdą miejsce pracy u nas, ale nie tylko, ponieważ wiemy, że cieszą się zainteresowaniem także w kraju i poza jego granicami. Wierzę, że to zjednoczenie jeśli chodzi o promocję Rzeszowa jako ośrodka akademickiego, będzie wartością dodaną w stosunku do tego co robimy my indywidualnie jako uczelnie - powiedział po popisaniu listu intencyjnego prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Piotr Koszelnik
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Z kolei prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego dodał, że podpisując tę umowę, uczelnie jednocześnie nakładają na siebie pewne obowiązki.

- W naszym interesie jest, by dostarczać, mówiąc językiem marketingowym, dobrego produktu naukowego, dydaktycznego, który przyciągnie młodych ludzi do uczelni rzeszowskich - powiedział rektor.

Sylwester Czopek
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Z kolei dr. Bożena ma nadzieję, że ta dwustronna współpraca przyczyni się do rozwoju miasta, regionu i uczelni.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.