WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa w tym roku znalazła się w pierwszej 15 największych uczelni niepublicznych w Polsce. Pokazuje to tegoroczna dotacja Ministerstwa Edukacji i Nauki na świadczenia stypendia dla studentów.
Pieniądze na pomoc materialną dla studentów uczelni publicznych i niepublicznych przyznawane są co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W tym roku rozdysponowano prawie 1 mld 500 mln zł. Na liście znalazło się 318 uczelni publicznych i niepublicznych, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz instytutów badawczych. W tym gronie jest blisko 200 uczelni niepublicznych.

Należy pamiętać, że wysokość dotacji dla każdej ze szkół wyższych uzależniona jest m.in. od liczby studentów studiujących na wszystkich kierunkach. W tym roku WSPiA na różnego rodzaju stypendia i zapomogi otrzymała prawie 7 mln 100 tys. złotych. Jest to jedna z najwyższych dotacji, która pozwoliła nam zająć miejsce w pierwszej piętnastce polskich niepublicznych szkół wyższych (na blisko 200, które otrzymały dotacją). Wyprzedzają nas w większości uczelnie z dużych ośrodków akademickich takich jak Karków, Warszawa czy Wrocław. Wysokość dotacji wprost pokazuje, że WSPiA jest cały czas chętnie wybierana przez kandydatów na studia, a jej oferta ciekawa, atrakcyjne i dostosowana do potrzeb i wymogów młodych ludzi.

Co bardzo ważne pieniądze z Ministerstwa w całości przeznaczane są na pomoc materialną dla studentów i nie można ich wykorzystać w inny sposób. Otrzymane ponad 7 mln zł pozwoli skorzystać ze stypendiów większości naszych studentów i utrzymać stawki na dotychczasowym poziomie. Dzięki temu wielu studentów WSPiA będzie mogło studiować za darmo.

Stypendia w WSPiA w roku akademicki 2022/2023Studenci WSPiA mogą ubiegać się o różne formy pomocy materialnej. Jest to stypendium: socjalne, rektora, dla osób niepełnosprawnych oraz zapomoga. Stypendium socjalne przyznawane jest studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej (próg dochodu netto to 1290 zł). Stypendium przyznawane jest na wniosek studenta. W roku akademickim 2022/2023 stypendium socjalne to kwota od 1310 do 1400 zł.

Zwiększenie stypendium socjalnego m.in. z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub innym obiekcie to 670 zł. Studenci WSPiA mogą także otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych, jest to kwota od 1250 do 1350 zł miesięcznie. Uczelnia przyznaje także stypendium rektora, którego wysokość wynosi od 1300 do 1600 zł. Student WSPiA w szczególnych przypadkach może liczyć także jednorazową na zapomogę.

Pamiętać należy, że studenci mogą pobierać równocześnie różne stypendia. Dzięki temu korzystający z pomocy materialnej w roku akademickim 2022/2023 w WSPiA co miesiąc można otrzymać maksymalnie 2739 zł. W zupełności wystarcza to na pokrycie opłaty za studia, opłaty za miejsce w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim (jedne z najtańszych pokoi dla studentów w Rzeszowie), opłaty za wynajem pokoju czy wykupu obiadów abonamentowych w restauracji "W Ogrodach". Wysokość stypendium pozwala także na pokrycie części kosztów codziennego życia w Rzeszowie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.