Aż 104 załogi stawią się w Rzeszowie, by rywalizować w MARMA 32. Rajdzie Rzeszowskim i towarzyszącym mu 9. Rajdzie Rzeszowiak.
Podobnie jak w poprzednich sezonach, również i w tym roku Rajd Rzeszowski to zawody o międzynarodowej randze. Impreza to nie tylko piąta runda krajowego czempionatu, lecz także część kalendarzy FIA European Rally Trophy (FIA ERT) oraz FIA CEZ Rally Championship (mistrzostwa strefy Europy Centralnej). Na podkarpackich asfaltowych oesach zmierzą się też uczestnicy mistrzostw Słowacji, w tym także historycznych, dla których jest to piąta odsłona tegorocznej rywalizacji o tytuły.

W rajdówkach sprzed lat pojadą również załogi walczące w ramach MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wraz z 32. edycją Rajdu Rzeszowskiego odbędzie się 9. Rajd Rzeszowiak - trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Południa. To cykl rajdów okręgowych - krótszych niż rundy mistrzostw Polski, organizowanych z myślą o załogach z mniejszym doświadczeniem lub budżetem.

Łącznie aż 104 załogi zapowiedziały start w zawodach w stolicy Podkarpacia. 33 z nich będzie dysponować rajdówkami z napędem na cztery koła.14 duetów przywiezie do Rzeszowa samochody Rally2/R5, a więc najszybsze konstrukcje dopuszczone do startów w Polsce.

Do rywalizacji w ramach piątej rundy RSMP przystąpi 41 załóg, z czego 36 powalczy o punkty do klasyfikacji mistrzostw. 12 duetów to zawodnicy zgłoszeni do słowackiego czempionatu. Z kolei w FIA ERT i FIA CEZ organizatorzy otrzymali odpowiednio 37 i 51 zgłoszeń. Trzecia odsłona rywalizacji w MOTUL HRSMP przyciągnęła 21 załóg, a w Rajdzie Rzeszowiak zmierzy się 30 uczestników Rajdowych Mistrzostw Południa.

Grzyb z jedynką, powrót WróblewskiegoNajwyższe miejsce na liście zgłoszeń do MARMA 32. Rajdu Rzeszowskiego przyznano załodze Grzegorz Grzyb/Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo). Grzyb - czterokrotny triumfator imprezy - powalczy o piątą wygraną w swojej domowej rundzie RSMP i wyrównanie rekordu Bryana Bouffiera, który pięć razy odbierał w Rzeszowie puchar za zwycięstwo. Drugi numer startowy otrzymał kolejny z triumfatorów Rzeszowskiego - czeski kierowca Erik Cais (Ford Fiesta Rally2), którego pilotować będzie Słowak Igor Bacigal.

Trójkę na rajdówkę nakleją Łotysze - Martins Sesks i Renars Francis. Zwycięzcy ORLEN 79. Rajdu Polski pojadą jednak Skodą Fabią R4 - mniej zaawansowanym i szybkim samochodem niż topowe konstrukcje Rally2. W czołowej piątce listy uczestników są jeszcze wiceliderzy punktacji mistrzostw Polski, a więc Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo) oraz powracający do rywalizacji reprezentanci ORLEN Team - Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo).

Pierwszy meczbol GrzybaW czterech pierwszych rundach Grzyb z Biniędą zdobyli łącznie 123 punkty. 37 "oczek" mniej mają Byśkiniewicz z Siatkowskim (86 pkt), a na trzecim miejscu w tabeli cyklu jest Sylwester Płachytka (77 pkt), który nie ukończył małopolskiej rundy RSMP.

W sezonie 2023 do końcowej klasyfikacji liczą się wyniki i punkty wywalczone we wszystkich rundach, więc jeśli po MARMA 32. Rajdzie Rzeszowskim Grzyb i Binięda będą mieli co najmniej 70 punktów przewagi nad rywalami, to będą mogli się cieszyć z tytułu mistrzów Polski. By tak się stało liderzy muszą w Rzeszowie zdobyć o 33 punkty więcej od Byśkiniewicza i Siatkowskiego, 24 więcej od Płachytki oraz 9 więcej niż załoga Kołtun/Pleskot. W każdej rundzie RSMP do zgarnięcia jest 35 "oczek" - 30 za zwycięstwo i 5 za najlepszy czas na Power Stage.

Pewne prowadzenie PredkiW gronie zawodników dysponujących rajdówkami z napędem na cztery koła jest też sześć załóg w Fordach Fiesta Rally3. Pięć z nich powalczy o punkty do klasyfikacji RSMP, a Słowacy - Marek Spavelko i Matus Lejko postarają się powiększyć swój dorobek w słowackim czempionacie.

Prowadzenia w tabeli klasy 3 RSMP bronić będą Jakub Matulka i Daniel Dymurski, którzy w czterech dotychczasowych rundach zgromadzili łącznie 116 punktów. Drugie miejsce przed starciem na Podkarpaciu zajmują Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek (94 pkt), a trzecia lokata należy do Piotra Parysa i Damiana Sytego (92 pkt).

28 z 53 załóg zgłoszonych do piątej rundy mistrzostw Polski to duety, które pojadą samochodami z napędem na jedną oś. W tej kategorii (2WD) dużą przewagę mają Gracjan Predko i Michał Jurgała (Peugeot 208 Rally4), którzy w Marma 32. Rajdzie Rzeszowskim wystartują z 27. numerem startowym. Liderzy zdobyli już 120 punktów - o 26 więcej niż sklasyfikowani na drugim miejscu Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk (Peugeot 208 Rally4, nr 28) i 43 więcej od Marka Nowaka (Opel Corsa Rally4, nr 29), którego pilotować będzie Adam Grzelka. Jednymi z faworytów w walce o komplet punktów do klasyfikacji 2WD są Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski w Porsche 911 GT3 (nr 41).

Ponad dwudziestka historykówOprócz współczesnych, wartych ponad milion złotych rajdówek, kibice zobaczą na trasie MARMA 32. Rajdu Rzeszowskiego również legendarne samochody sprzed lat. W grupie 21 załóg zgłoszonych w ramach mistrzostw historycznych są załogi w takich rajdówkach, jak Ford Sierra RS Cosworth, Audi Quattro, Porsche 911, Łada 2103 czy Subaru Legacy.

Z kolei w Rajdzie Rzeszowiak do rywalizacji przystąpi 30 załóg, na czele z liderującym w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Południa duetem Gluza/Sęk (Honda Civic).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.