Nowy sprzęt medyczny trafi na wyposażenie podkarpackich ambulansów.
- Dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Zdrowia i WHO udało się pozyskać środki finansowe na zakup sprzętu, który zostanie przeznaczony na doposażenie zespołów ratownictwa medycznego i ich dysponentów na Podkarpaciu. Jest to 9 defibrylatorów, 22 respiratory i 17 urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. To sprzęt o wartości blisko 2 mln zł - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała, że masowy napływ uchodźców na teren województwa podkarpackiego, będący skutkiem zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę wymagał podjęcia działań związanych z zabezpieczeniem medycznym. Obszar ten był newralgiczny z uwagi na panujące w tym okresie niekorzystne warunki atmosferyczne. Niska temperatura powietrza spadająca znacznie poniżej 0oC wiązała się z zagrożeniem hipotermią. Sytuacja ta spowodowała konieczność organizacji punktów medycznych bezpośrednio po przekroczeniu granicy RP.

Łącznie na terenie województwa podkarpackiego organizowano 10 punktów pomocy medycznej, z czego 6 w punktach recepcyjnych, a 4 bezpośrednio w przejściach granicznych. W punktach tych z pomocy medycznej skorzystało ponad 18 tys. osób, w tym 4,5 tys. dzieci. W okresie szczytu migracyjnego Zespoły Ratownictwa Medycznego były znacznie obciążone liczbą wyjazdów do zdarzeń medycznych na granicy RP.

Organizacja tych działań wymagała od dysponentów Zespołów Ratownictwa Medycznego - samodzielnych stacji pogotowia ratunkowego z terenu województwa podkarpackiego dużego zaangażowania osobowego, ale także sprzętowego.

Niezawodność sprzętu przesądza o skuteczności podejmowanych czynności ratowniczych oraz pozwala na właściwe udzielanie świadczeń zdrowotnych - medycznych czynności ratunkowych osobom będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w tym osobom w bezpośrednim zagrożeniu życia. Z uwagi na dużą liczbę realizowanych wyjazdów do pacjentów, wyposażenie ambulansów podlega zużyciu i wymaga okresowej wymiany. Stąd działania mające na celu wsparcie zespołów ratownictwa medycznego.

- Jest to też wyjątkowa o okazja również do tego, by podziękować ratownikom medycznym za ich pracę wykonywaną w czasie kryzysu uchodźczego, służącą ratowaniu życia w sytuacjach nagłego jego zagrożenia, ale to oczywiście nieustanne podziękowanie za pracę, jaką wykonują na co dzień w odniesieniu do mieszkańców Podkarpacia i wszystkich, którzy tutaj w naszym województwie przebywają - podkreśliła wojewoda.

Nowoczesny sprzęt dla podkarpackich stacji pogotowia9 defibrylatorów, 22 respiratory i 17 urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej to sprzęt, który przekazany zostanie do: Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego
w Rzeszowie, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku i do Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

Przekazane wsparcie pozwoli na modernizację wyposażenia karetek, co zapewni zachowanie najwyższej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w stanach nagłych.

O ogromnym zaangażowaniu podkarpackich ratowników oraz o tym, jak ważne jest sukcesywne doposażanie ratownictwa mówił członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek.

- Przekazane dziś urządzenia będą służyć ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców naszego województwa. Do naszych stacji w Rzeszowie i Przemyślu trafi sprzęt o łącznej wartości prawie 1 mln zł - podkreślił.

Głos zabrał także m. in. dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski, lider konsorcjum w podkarpackim rejonie operacyjnym.

- Codzienna dynamika zmusza nas do intensywnego działania na rzecz wymiany sprzętu, dostosowania się do współczesnej technologii informatycznej czy medycznej. Angażujemy własne środki, ale korzystamy również ze wsparcia zewnętrznego. Cieszymy się, że zyskaliśmy tak specjalistyczny i nowoczesny sprzęt, który będzie dużym wsparciem dla naszych zespołów. Na potrzeby rzeszowskiego pogotowia ratunkowego zostało przeznaczonych 5 respiratorów, 3 urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej i 2 defibrylatory. Jest to znaczące odciążenie naszego budżetu - powiedział dyrektor Kwiatkowski.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.