Do tegorocznej akcji Europejskiego Tygodnia Mobilności włączyło się 35 placówek oświatowych z terenu miasta Rzeszowa
Działania zachęcające do rezygnacji w miarę możliwości z dojazdu do szkoły samochodem na rzecz jazdy rowerem, hulajnogą, lub przyjście pieszo są skierowane zarówno do uczniów, ich rodziców jak i nauczycieli.

Szeroki wachlarz zaplanowanych przedsięwzięć ukierunkowanych na uczniów obejmuje m.in. organizację konkursów, w trakcie których przez cały tydzień będą zdobywali punkty za przyjazd do szkoły jednym z ekologicznych środków transportu. Część szkół zorganizuje również coś dla fanów spacerów - akcje liczenia kroków dla uczniów i nauczycieli w ramach rozgrywek między klasami, dzięki aplikacjom zamontowanych w smartwatch-ach lub telefonach komórkowych. W celu aktywnego spędzenia czasu oraz poszerzania wiedzy zaplanowane zostały wycieczki edukacyjne ukazujące korzyści płynące z aktywności fizycznej, zabawy sportowe, rajdy rowerowe i piesze wzdłuż Wisłoka, zajęcia Nordic Walking i wiele więcej.

Zajęcia obejmować będą również część teoretyczną. W wielu placówkach zostaną przeprowadzone wykłady, zajęcia i pogadanki na tematy związane z mobilnością miejską, transportem zeroemisyjnym, ruchem drogowym, bezpiecznym przemieszczaniem, wpływem zanieczyszczeń z transportu na środowisko. Dodatkowo zostaną przeprowadzone zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W celu przećwiczenia zdobytej wiedzy w ramach zajęć odbędą się wycieczki do ogólnodostępnego Miasteczka Ruchu Drogowego. Na lekcjach wychowania fizycznego zostaną zrealizowane pokazy w zakresie bezpiecznego poruszania się po mieście przy użyciu hulajnóg, rowerów, deskorolek. Poruszona zostanie również kwestia ratowanie życia poprzez realizację warsztatów z pierwszej pomocy podczas zdarzeń komunikacyjnych.

W części placówek, do udziału w spotkaniach i prelekcjach zostaną zaproszone osoby spoza grona pedagogicznego m.in. członkowie Stowarzyszenia EKOSKOP, policjanci z Komendy Rejonowej Policji w Rzeszowie, właściciele firm zajmujących się ruchem drogowym oraz znakowaniem dróg, którzy przekażą swoją wiedzę najmłodszym.

Uczniowie będą mogli pochwalić się również swoimi talentami artystycznymi dzięki zorganizowaniu, w znacznej części placówek biorących udział w akcji, konkursów: plastycznych, literackich, technicznych (np. wykonanie modelów pojazdów z surowców wtórnych), konkursach projektowych przy użyciu programów komputerowych m.in. MINECRAFT. Zorganizowane zostaną wystawy, wykonane gazetki szkolne odnoszące się do tematów zrównoważonej mobilności i nie tylko. W szkołach, w których to możliwe poprzez szkolne radiowęzły zostaną przeprowadzone audycje dotyczące akcji. Młodsze dzieciaki będą mogły wykazać się poprzez naukę wierszyków i piosenek.

Informację o zrealizowanych działaniach w ramach akcji Europejskiego Tygodnia Mobilności można śledzić na stronach internetowych szkół i przedszkoli.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.