W sąsiedztwie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka powstanie jedna z największych i najnowocześniejszych w tej części Europy baz obsługi technicznej samolotów.
Wśród gości wydarzenia znaleźli się między innymi: Maciej Małecki - wiceminister Aktywów Państwowych, Aleksandra Juda - prezes spółki LOTAMS, Katarzyna Lewandowska - wiceprezes Polskiej Grupy Lotniczej, Dorota Dmuchowska - członek zarządu PLL LOT, Adam Hamryszczak - prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Obecny był także poseł Krzysztof Sobolewski, a samorząd województwa reprezentowali wspólnie marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

Mówiąc o osobach, które "niosły tę inwestycję na swoich barkach" i które przyczyniły się do jej realizacji, minister Małecki szczególne podziękowania złożył marszałkowi Władysławowi Ortylowi i wojewodzie Ewie Leniart.

- Skorzysta na tym Podkarpacie, skorzysta na tym polska branża lotnicza, ale podniesiemy też bezpieczeństwo militarne naszego kraju. Wiemy, jaką dziś rolę w bezpieczeństwie kraju odgrywa Podkarpacie - powiedział Małecki.

Marszałek podkreślił Władysław Ortyl że dzisiaj znaczenie portu w Jasionce znacznie się zmieniło i ta inwestycja nabiera jeszcze większego znaczenia. Wojewoda Ewa Leniart również zapewniała, że nasz region jest przygotowany na przyjęcie takiego przedsięwzięcia

- Doceniamy to, że działalność podkarpackiej Doliny Lotniczej realizowana konsekwentnie przez władze wojewódzkie przy wielkiej determinacji lokalnych przedsiębiorców, została w ten sposób doceniona - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Aleksandra Juda - prezes spółki LOTAMS zapewniała, że jest to dla niej bardzo ważny dzień, gdyż ta inwestycja od początku była jej "oczkiem w głowie", choć z racji pandemii i załamania w branży lotniczej, jej realizacja się opóźniła.

- Cieszę się, że ta inwestycja nigdy nie spadła na drugi plan i zawsze byliśmy pewni, że chcemy ją realizować, bo ona jest dobra dla rozwoju spółki, dla rozwoju Polskiej Grupy Lotniczej, dla PLL LOT. Ogromnie się cieszę, że lokalizacja jest tutaj, w Rzeszowie, bo to Dolina Lotnicza, świetny poziom szkolnictwa technicznego, bardzo dobre warunki współpracy. Bardzo dziękuję marszałkowi Ortylowi za wsparcie, bo to, że dzisiaj tu jesteśmy to nie była łatwa droga - powiedziała Aleksandra Juda.

Projekt nowej bazy zakłada m.in. budowę hangaru obsługowego o powierzchni użytkowej blisko 13 tys. m2, płyty przedhangarowej oraz budynku będącego zapleczem warsztatowo-technicznym jak i socjalno-biurowym. Firma ma zaprojektować i wybudować bazę obsługi technicznej. Hangar będzie posiadał dwa stanowiska do obsługi bazowej samolotów szerokokadłubowych, które będą mogły być elastycznie dostosowywane także do obsługi mniejszych statków powietrznych. Pozwoli to m.in. na wykonywanie przeglądów ciężkich boeingów 787 PLL LOT, nie tylko tych będących w zasobach PLL LOT, ale także na przeglądy samolotów innych przewoźników.

Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat. W 2018 roku doszło do podpisania listu intencyjnego w tej sprawie pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego, a Polską Grupą Lotniczą, w której skład wchodzi spółka LOTAMS. Kolejnym etapem było nabycie działek w pobliżu lotnika, a następnie wyłonienie inżyniera kontraktu, wykonawcę dokumentacji projektowej i generalnego wykonawcy. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum, w skład którego wchodzi Polimex Mostostal oraz Polimex Infrastruktura sp. z o.o.

LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) jest częścią Polskiej Grupy Lotniczej. Spółka oferuje pełen zakres obsługi technicznej na poziomie obsługi bazowej, liniowej, warsztatowej, jak również malowania i estetyki. Spółka działa jako podmiot niezależny od 2010 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.