Świąteczne Targi Książki w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie, to prawdziwe święto literatury.
W dniach od 17 do 18 listopada po raz 5 do stolicy województwa podkarpackiego przyjadą ważne i ciekawe wydawnictwa, które przygotują premiery i oferty książkowe. Czytelnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich i zdobyć autograf. Odbędą się również 2 wystawy - reprodukcji obrazów Tamary Łempickiej i Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny.

Stoiska Wydawców - w tym roku ponad 60-ciu, będą usytuowane na dwóch piętrach Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall w Rzeszowie, a spotkania autorskie odbędą się na poziomie 2, w salach konferencyjnych Hilton Garden Inn Rzeszów.

Do Rzeszowa przyjedzie między innym: popularna, polska piosenkarka, która zarazem jest autorką bestselerowych książek, ceniony dziennikarz i satyryk czy jedna z najbardziej wyrazistych, rodzimych pisarek i działaczek społecznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie jest bezpłatny.

Lista wystawców:


 • Artur Andrus - dziennikarz, autor tekstów piosenek, poeta, piosenkarz, konferansjer oraz artysta kabaretowy. Pisze od 2004 roku, a jego debiutancką książką były "Popisuchy". Ostatnia, to "Koneserzy kolejnego dnia. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa".

 • Jerzy Bralczyk - polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych, polonista specjalizujący się w języku mediów, reklamy i polityki. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego.

 • Max Cegielski - pisarz, kurator, badacz relacji międzykulturowych. Debiutował opowiadaniami w "Brulionie" w 1996 roku, a jego pierwsza książka to podróżnicza "Masala" (2002). Autor reportaży, m.in. "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu", za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak w 2009 roku. W najnowszej książce "Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem", autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z "Jądrem ciemności" Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład. Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności?

 • Jacek Fedorowicz - aktor, satyryk, dziennikarz, rysownik-karykaturzysta. Znany z wielu kultowych filmów i programów, współzałożyciel (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą) studenckiego teatru Bim-Bom. Od lat 60. współtworzył i występował w telewizyjnych programach, audycjach radiowych i na estradzie. Szczególnie pamiętany z "drugoobiegowego" satyrycznego Dziennika Telewizyjnego oraz filmów w reżyserii Stanisława Barei.

 • Jan Gołębiowski - najbardziej znany profiler kryminalny w Polsce. Główny bohater serialu dokumentalnego "Zawód: Profiler" i były psycholog policyjny, obecnie zajmuje się sporządzaniem profili nieznanych sprawców jako biegły sądowy, szkoli organy ścigania i jest wykładowcą Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

 • Manuela Gretkowska - jedna z najbardziej wyrazistych i bezkompromisowych polskich pisarek, scenarzystka filmowa, felietonistka, autorka ponad 20 książek, w tym bestsellerów takich jak "Poetka i książę", "Faworyty" czy "Mistrzyni". "Przeprawa", to jej ostatnia książka, która ukazała się w połowie bieżącego roku.

 • Jak się starzeć bez godności: Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka - o starzeniu się bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem. Jak się starzeć? Z godnością czy może jednak bez? Odpowiedzi na tak poważne pytania, szukają w swoim antyporadniku dwie doskonałe i wielce przy tym dowcipne reporterki - Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, twórczynie podcastu "Jak się starzec bez godności".

 • Marcin Kącki - jeden z najbardziej doświadczonych polskich reporterów, autor tak głośnych książek jak "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" czy "Oświęcim. Czarna zima", w tym roku wrócił z nowym reportażem. "Chłopcy. Idą po Polskę", to książka o ludziach, którzy walczą o przejęcie władzy w Polsce.

 • Stanisław Kryciński - krajoznawca i historyk, z wykształcenia inżynier chemik. Autor licznych opracowań turystycznych, historycznych, krajoznawczych. Zafascynowany południowo-wschodnią częścią Polski.

 • Joanna Kuciel-Frydryszak - dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka książek "Słonimski. Heretyk na ambonie" (2012), "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie" (2017), "Służące do wszystkiego" (2018) oraz bestsellerowej "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" (2023). Tym tomem wywołała dyskusję o przeszłości krewnych wielu Polaków.

 • Marisa de Lempicka - jest prawnuczką słynnej malarki. Zarządza fundacją Tamara de Lempicka Estate, która dysponuje prawami autorskimi, a także prawami do pamiątek i archiwów rodzinnych po Tamarze Łempickiej. Jest zaangażowana w powstawanie poświęconych artystce książek, wystaw i filmów. Udziela licencji na produkty takie jak: okładki i obwoluty, wysokiej klasy ceramikę czy reprodukcje obrazów w limitowanych wydawnictwach.

 • Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Autor poczytnych kryminałów. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Kryminalnej Piły za "Skazę", a także Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za "Wadę" - obie powieści z cyklu z komisarzem Bernardem Grossem. Kryminalne serca czytelników zdobył trylogią z dziennikarzem Markiem Benerem ("Najgorsze, dopiero nadejdzie", "Porzuć swój strach", "Koszmary zasną ostatnie"). Autor thrillerów: "Żałobnica", "Zmora", "Wstyd", "Najsłabsze Ogniwo". Jego powieści "Wada", "Zadra", "Zmora" oraz "Wiatrołomy" były nominowane do nagrody Książka Roku serwisu Lubimyczytac.pl przyznawanej w ramach największego plebiscytu czytelniczego w Polsce.

 • Weronika Marczuk - słowiańska dusza, najbardziej rozpoznawalna Ukrainka w Polsce, aktywnie działa i wspiera obydwie swoje ojczyzny. Urodziła się w Kijowie, mieszka w Warszawie i od ponad 30 lat przybliża Ukrainę Polakom, a rodakom na Wschodzie - Polskę.

 • Karol Nienartowicz - fotografuje w górach od 2003 roku. Chętnie podróżuje po rejonach górskich Europy i świata, odwiedził z aparatem ponad czterdzieści pięć krajów na czterech kontynentach. Dużym sentymentem darzy polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady i Góry Stołowe, gdzie fotografuje w każdej wolnej chwili. Album zatytułowany "Góry", to jego tegoroczna publikacja.

 • Katarzyna Nosowska - piosenkarka, autorka tekstów, wokalistka zespołu rockowego Hey, laureatka pierwszej edycji Paszportów "Polityki". W 2013 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Mówi o sobie: "Mam ambicję korzystać z niezbywalnego prawa do samodzielnego decydowania o tym, co przystoi, a co nie przystoi kobiecie w moim wieku". Pod koniec bieżącego miesiąca ukaże się najnowsza książka Nosowskiej - "Nie mylić z miłością".

 • Marianna Oklejak - graficzka, twórczyni książek obrazkowych dla najmłodszych. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich ilustratorek. Jej prace są nagradzane w licznych konkursach i goszczą na wystawach w Polsce i za granicą. Książka "Cuda niewidy" jej autorstwa doczekała się tłumaczenia na kilka języków i wpisania na międzynarodową Listę Białych Kruków. Jest autorką ilustracji do bestsellerowej serii książek o Basi. Chętnie czerpie z rodzimego i światowego folkloru, nawiązując do niego w swoich kipiących mocnymi kolorami artbookach.

 • Magdalena Rigamonti - jedna z najbardziej znanych i bezkompromisowych polskich dziennikarek. Jej wywiady, które ukazywały się w "Dzienniku Gazecie Prawnej", są często szeroko komentowane. Laureatka najważniejszych polskich nagród dziennikarskich: Grand Press, Nagrody im. Dariusza Fikusa i Mediatora. Autorka między innymi książek: "Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek", "Straty. Żołnierze z Afganistanu", "Dorosnąć do śmierci", a także "Stos" i "Echo" (cztery ostatnie we współpracy z Maksymilianem Rigamontim) - nagrodzonej Pictures of the Year International 2018. Należy do Press Club Polska.

 • Zbigniew Rokita - laureat Nagrody Nike 2021. Jest reporterem i redaktorem. Specjalizuje się w tematyce Europy Wschodniej i Śląska, z którego zresztą pochodzi. Urodzony w Gliwicach dziennikarz ma w swoim dorobku także tom reportaży "Królowie strzelców". Jego najnowsza książka, to "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych", to fascynująca wyprawa w czasie i przestrzeni po ziemiach przyłączonych do Polski po 1945 roku.

 • ks. Kazimierz Sowa - ksiądz, dziennikarz, publicysta. Współpracował z dziennikiem "Czas Krakowski" i tygodnikiem "Gość Niedzielny". Publikował m.in. we "Wprost", w "Newsweeku", "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku. Polska-Europa-Świat". Szefował Radiu Plus, przez kilka lat był dyrektorem kanału religia.tv. Autor cyklu programów "Święte Miejsca", książek o tematyce misyjnej i podróżniczej oraz filmów dokumentalnych. Laureat m.in. Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka i Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego.

 • Aleksandra Struska-Musiał - entuzjastka książek Astrid Lindgren, które czyta dzieciom przed snem. W dzieciństwie marzyła o studiowaniu weterynarii; ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz językoznawstwo współczesne na Northumbria University w Anglii. Uczy języka angielskiego w przedszkolu, w przerwach pisze książki i o książkach.

 • Janusz Leon Wiśniewski - jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich. Jego debiutancka powieść "S@motność w Sieci" stała się bestsellerem, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana. W swoim dorobku ma powieści "Bikini i Los powtórzony", zbiory opowiadań, tomiki esejów oraz bajkę dla dzieci. W tym roku Wiśniewski wydał powieści "Bikini" i "Stany splątane".

 • Michał Witkowski - trzykrotnie nominowanym do Paszportu "Polityki", czterokrotnie do Nagrody Literackiej NIKE, także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i innych. Jest autorem "Lubiewa", "Drwala", "Tanga". Pod koniec września bieżącego roku ukazała się "Autobiografia. Wiara". Jest to sentymentalna podróż do dzieciństwa Michała Witkowskiego. Odpowiada na pytanie: jak rodził się pisarz?

 • Ewa Woydyłło-Osiatyńska - doktor psychologii, terapeuta uzależnień, wykładowca akademicki i autorka licznych publikacji. Za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień otrzymała medal św. Jerzego, za pracę z uzależnionymi w więzieniach - odznaczenie Ministra Sprawiedliwości. Autorka książek: "Zaproszenie do życia", "Podnieś głowę", "W zgodzie ze sobą", "Początek drogi", "Aby wybaczyć", "Wyzdrowieć z uzależnienia", "Sekrety kobiet", "Ukoić siebie". Od lat 80-tych zajmuje się leczeniem uzależnień jako psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Lista wydawnictw Świątecznych Targów Książki 2023:


Amaltea, BJ Service / Lingea / Siedmioróg, BOSZ, Dominikańskie Wydawnictwo W Drodze, Dreams Wydawnictwo, Edycja Świętego Pawła, Fundacja Klub Innowatora Otwarta 12, Grupa Wydawnictwo Kobiece, Karakter, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty - krainaksiazek.pl, Księgarnie NOVA, Leszek Bigos - Wkurzony Pisarz, Literówka, Męskie Wydawnictwo N-Kort, Na Jej Głowie Wydawnictwo Życia Wewnętrznego, No Bell, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, PAT & ART., Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury W Rzeszowie, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Sp. z o.o., Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne, Vesper, Widnokrąg, Wielka Litera, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Alegoria / Wydawnictwo K2a, Wydawnictwo "Jedność", Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Agora / Wydawnictwo Agora dla Dzieci / Wydawnictwo Ale, Wydawnictwo Biomedica, Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo Claroscuro, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Diamenty / Maja Drozd, Wydawnictwo eSPe - boskieksiążki.pl, Wydawnictwo HM /Nie powiem / Ailes, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Libra, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Lucky, Wydawnictwo Magnolia, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydawnictwo Zysk / Nowa Baśń / Dwukropek, Zgrani Oczytani - Independent Usborne Partner, Związek Literatów Polskich oddział w Rzeszowie

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.