- Dzięki cudownej postawie wielu rzeszowian, zaangażowaniu firm wypełniamy swego rodzaju testament twórczy wybitnego, światowej sławy artysty, rzeszowianina - prof. Józefa Szajny - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby "Drabina do nieba".
20 metrowa rzeźba została wykonana według projektu profesora Józefa Szajny, zmarłego w 2008 roku twórcy pochodzącego z Rzeszowa. Monument został wybudowany na wzniesieniu, na pasie zieleni ul. Krakowskiej. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się w środę i było jednym z elementów trwającego obecnie w Rzeszowie festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor", poświęconego trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

- To miejsce - na ul. Krakowskiej wskazał dla rzeźby sam artysta. Miejsce jest szczególne. Mijamy je często w pośpiechu, w pędzie. Dzięki tej instalacji mamy okazję przypomnieć sobie o tym, co jest ważne. "Drabina do nieba" rodzi wiele pytań i cieszę się, że mieszkańcy, także ci młodzi je zadają. Słyszymy pytania dotyczące tego, co symbolizuje ta rzeźba, dlaczego powstała, co oznacza. To już oznacza, że efekt został uzyskany - dzieło składnia do refleksji, do pytań, do zastanowienia się - mówił podczas uroczystego otwarcia prezydent Konrad Fijołek.

Prezydent Rzeszowa podkreślał, że w powstanie instalacji zaangażowało się wiele środowisk naszego miasta. - Począwszy od przyjaciół artysty i jego rodziny, przez młodzież, która czynnie uczestniczyła w tym projekcie i miejskich urzędników aż po rzeszowskich przedsiębiorców. Warte podkreślenia jest, że to dzieło sztuki nie powstało z pieniędzy z budżetu miasta, ale z funduszy naszych wspaniałych rzeszowskich firm, które zaangażowały się w ten projekt. Za to gorąco dziękuję - powiedział Konrad Fijołek, który dodał, że odsłonięcie instalacji zbiegło się z innym ważnym wydarzeniem.

- Jestem wzruszony tym momentem. Osobiście uważam, że czuję się spełniony wobec stryja i cieszę się, że do tej "Drabiny do nieba" doszło. W imieniu swoim i syna profesora - Łukasza chcę podziękować fundatorom, dzięki zaangażowaniu których ta instalacja powstała - powiedział Adam Szajna, bratanek prof. Józefa Szajny.

Sponsorami rzeźby są:
  • Elektromontaż Rzeszów S.A.;

  • Inżynieria Rzeszów S.A.;

  • Zakład Metalurgiczny "WSK Rzeszów" Sp. z o.o.;

  • Pan Dawid Pacyna, właściciel Park Hotel Rzeszów;

  • BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane,
  • Specjał;

  • Pani Halina Bajor, właścicielka firmy RESHAL;

  • Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie;

  • ALUTEAM-ALUMECO


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.