Marek Sitarz został wybrany nowym Starostą Rzeszowskim. Wybrano również nowy Zarząd Powiatu.
Na początku sesji, występujący w imieniu Związku Powiatów Polskich, Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń wręczył Józefowi Jodłowskiemu odznaczenie "Starosta 25-lecia".

- Bardzo dziękujemy Józefowi Jodłowskiemu za wszystkie dotychczasowe działania na rzecz samorządności i za pracę, jaką wykonał dla mieszkańców powiatu. Życzymy, by w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej kontynuował pracę dla dobra ojczyzny - mówił w czasie sesji Adam Krzysztoń.

Członek ustępującego Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Lucyna Sokołowska, występując jako przedstawiciel Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Europejskiego Komitetu Regionów, życzyła ustępującemu staroście powodzenia w dalszej działalności publicznej oraz owocnej współpracy nowego senatora z samorządem powiatu rzeszowskiego.

- Wszystko ma początek i koniec. Dzisiejsza sesja to podsumowanie mojej samorządowej pracy. Był to czas, gdy samorządy zmieniały oblicza swoich małych ojczyzn. Tak samo było w przypadku powiatu rzeszowskiego, którym kierowałem ostatnie 18 lat. Była to praca zespołowa, opierająca się na współpracy ze wspaniałymi, odpowiedzialnymi ludźmi. Nasze decyzje wybiegały często w przyszłość, jak chociażby stworzenie Parku Naukowo-Technologicznego "Rzeszów-Dworzysko", który jest dzisiaj gospodarczym sercem regionu, dającym pracę kilku tysiącom osób - mówił Senator Józef Jodłowski, dziękując za zaufanie okazane mu w czasie ostatnich wyborów parlamentarnych.

Gratulacje ustępującemu staroście składali także wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu rzeszowskiego, szefowie jednostek podległych powiatowi, a także przedstawiciele służb mundurowych.
W związku z wyborem Józefa Jodłowskiego na Senatora RP, radni podjęli uchwałę w sprawie odwołania Zarządu Powiatu Rzeszowskiego. W tajnym głosowaniu wybrano nowe władze powiatu.

Starostą Rzeszowskim został Marek Sitarz. Wicestarostą Rzeszowskim zaś Tadeusz Pachorek, dotychczasowy Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego. Do nowego Zarządu Powiatu Rzeszowskiego weszli również: Lucyna Sokołowska, Jan Sieńko i Anna Wolska.

- Będę kontynuował to, co wypracowaliśmy przez ostatnie lata - mówił nowo wybrany Starosta Rzeszowski Marek Sitarz dziękując za wybór i gratulując swojemu poprzednikowi wyboru na Senatora RP. Wskazał także na doskonałą dotychczasową współpracę.

Miejsce Józefa Jodłowskiego w Radzie Powiatu Rzeszowskiego zajmie Grażyna Pękala, która w czasie wyborów samorządowych w 2018 roku, startując z listy Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, zdobyła kolejno największą liczbę głosów. W czasie sesji odbyło się ślubowanie nowej radnej.

Nowo wybrany Starosta Rzeszowski Marek Sitarz urodził się 2 lipca 1959 roku w Rzeszowie. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. W latach 1990-2006 był dyrektorem szkoły podstawowej w Łące. W latach 2003-2008 sprawował funkcję Prezesa Powiatowego Związku Sportowego. Był jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Trzebownisku. Od 1999 r. współorganizował i nadzorował działalność Centrum Dziennej Aktywności dla Dzieci "Sprawnych Inaczej" w Łące. Z zaangażowaniem wspiera działalność stowarzyszeń ukierunkowanych na niesienie takiej właśnie pomocy oraz na aktywizowanie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Od lat jest aktywnym samorządowcem. Był radnym Gminy Trzebowisko i przewodniczącym tamtejszej Komisji Oświaty. Od 1999 roku zasiada w Radzie Powiatu Rzeszowskiego, zaś 4 maja 2004 roku został wybrany Wicestarostą Rzeszowskim i funkcję tę pełnił do dzisiejszej sesji.

W samorządzie powiatowym Marek Sitarz zajmował się sprawami społecznymi i oświatowymi. Znany jest także z zamiłowania do sportu, upowszechniania fizycznej aktywności oraz z rozbudzania sportowych pasji wśród najmłodszych mieszkańców powiatu rzeszowskiego. Za swoją aktywność w tym obszarze otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Złotą i Srebrną Odznakę Ludowych Zespołów Sportowych za całokształt pracy w dziedzinie sportu oraz Honorową Odznakę Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego przyznaną za zasługi dla rozwoju sportu szkolnego. Angażował się w ciągłe unowocześnianie i doposażanie placówek oświatowych pozostających w gestii powiatu rzeszowskiego, które w chwili obecnej spełniają najwyższe standardy, kształcą na nowoczesnych kierunkach, dostosowanych do potrzeb rynku pracy.

Marek Sitarz za zasługi w pracy na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego uhonorowany został odznaczeniami państwowymi: Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2022 r. otrzymał Nagrodę Rady Powiatu Rzeszowskiego w kategorii "pomoc bliźnim" za działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych, a także za podejmowanie znaczących przedsięwzięć i zaangażowanie w społeczną działalność. Za pracę na rzecz drugiego człowieka przyznano mu "Order Dobroci", zaś za zasługi w poprawianiu warunków życia osób niepełnosprawnych z terenu województwa podkarpackiego - "Dyplom Wdzięczności".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.