Wyłoniono wykonawcę budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie. To pozytywny efekt pracy wielu osób
Wykonawcą nowego rzeszowskiego stadionu będzie Betonox Construction z Sopotu, która złożyła w przetargu najatrakcyjniejszą ofertę - blisko 164 mln zł. Zadaniem firmy będzie w pierwszej kolejności opracowanie dokumentacji projektowej stadionu i następnie jego budowa. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2026 roku.

Obecnie finansowanie budowy PCLA wygląda następująco: miasto Rzeszów - 90 mln zł, Ministerstwo Sportu i Turystki - 60 mln zł, samorząd województwa podkarpackiego 14 mln zł.

- Dodatkowe środki, pozwalające rozstrzygnąć przetarg na PCLA , zabezpieczone zostały w Wieloletniej Prognozie Finansowej w ostatni wtorek przez rzeszowskich radnych. Ale musimy też wyraźnie podkreślić, że na wydanie kolejnych pieniędzy na ten projekt miasta już nie stać. Dlatego czynimy intensywne starania o to, aby pozyskać zewnętrzne pieniądze, które zasilą zarówno budżet tej inwestycji a także pomogą m.in. w zagospodarowaniu terenu wokół stadionu, w budowie drogi, w utrzymaniu obiektu - tłumaczył Konrad Fijołek.

fot. Adam Lampart, UM Rzeszowa

PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.


- Ten dzisiejszy ważny moment był możliwy dzięki wspaniałej ekipie, która w to przedsięwzięcie się zaangażowała - samorządowi Rzeszowa, samorządowi województwa oraz administracji rządowej. Dzięki wspólnym staraniom udało się doprowadzić do pomyślnego finału. Jeśli chodzi o sytuację w kraju - jesteśmy na etapie przejściowym. Ale wierzę w to, że bez względu na to, kto będzie nowym ministrem sportu, to wsparcie dla PCLA będzie podtrzymane - mówił Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

Prezydent Rzeszowa podczas konferencji dziękował osobom zaangażowanym w ten projekt: parlamentarzystom, władzom województwa, wiceprezydentom i podległym im służbom, radnym, przedstawicielom klubu Resovia.

- Warto wspomnieć także niedawną deklarację posła - prof. Zdzisława Gawlika, który powiedział, że będzie zabiegał o wsparcie finansowe tej inwestycji - mówił Konrad Fijołek.


Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.