11 listopada Caritas Diecezji Rzeszowskiej zaprosiła osoby bezdomne z Rzeszowa i Jasła do udziału w Pielgrzymce na Jasną Górę
Nie każdy człowiek może cieszyć się własnym domem i ciepłem rodzinnym. Są ludzie, których życie potoczyło się w kierunku, który sprawił, że nie mają nawet dachu nad głową. Takich osób jest w Polsce ponad 30 tysięcy.
Niektórzy z nich korzystają z noclegowni, ogrzewalni lub schronisk. Inni szukają schronienia w pustostanach lub na dworcach. Niezależnie od przyczyn bezdomności, każdy z nich, nawet jeśli nie zawsze to okazuje, potrzebuje serca drugiego człowieka.

bezdomni na Jasnej Górze

W tym kontekście, 11 listopada 2023 r. Caritas Diecezji Rzeszowskiej zaprosiła osoby bezdomne z Rzeszowa i Jasła do udziału w Pielgrzymce na Jasną Górę. Autokar, który wyjechał z Rzeszowa o 4.30 zapełnił się 50 bezdomnymi, którzy w towarzystwie ks. Piotra Potyrały, dyrektora rzeszowskiej Caritas oraz ks. Dariusza Bakalarza, wspólną modlitwą rozpoczęli drogę do Pani Częstochowskiej.

Po przybyciu na Jasną Górę pielgrzymi spotkali się z innymi osobami w kryzysie bezdomności z całej Polski. Wspólnie wysłuchali konferencji paulina o. Marcina Ciechanowskiego, a także świadectwa Grzegorza Kleszcza, sztangisty, trzykrotnego olimpijczyka, który opowiedział o swoim nawróceniu i wyjściu z choroby alkoholowej i innych nałogów.

bezdomni z Jasła

Centralnym punktem pielgrzymi był udział we mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W kazaniu powiedział m.in.: "Bezdomny może dostać dużo rzeczy, a wcale nie czuć się obdarowanym, bo każdy potrzebuje czasu, rozmowy, zrozumienia i przyjaźni. To jest prawdziwa wartość, dlatego pomagaj, idź z konkretną materialną pomocą, ale nigdy nie odwracaj twarzy od potrzebującego, bo możesz dać mu wszystkie bogactwa, ale z taką miną, że upokorzysz drugiego człowieka i jeszcze bardziej wprowadzisz go w poczucie braku godności".

Zarówno modlitwa na Jasnej Górze jak i pielgrzymkowa trasa wypełniona śpiewem, radosnymi opowieściami i rozmowami - były dla osób bezdomnych budującym przeżyciem, umacniającym w niech nadzieję, wzmacniającym ich duchowo, a przede wszystkim pokazującym im, że dla Boga są tak samo ważni jak każdy inny człowiek.

Uderzył w betonowy przepust. Trzy osoby w szpitalu

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.