Zarząd Województwa dokonał dziś wyboru projektów do dofinansowania realizacji planów niskoemisyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Zarząd rozdysponował środki na tzw. budynki pasywne. Na dofinansowanie projektów wymienionych wstępnie przeznaczonych było 12 milionów złotych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i wymogi formalne spełniło aż siedmiu wnioskodawców. W związku z tym zarząd zdecydował o zwiększeniu kwoty dedykowanej tym projektom na ponad 15 mln zł, wykorzystując wszystkie dostępne w działaniu wolne środki. Pozwoliło to na przyznanie dofinansowania na realizację 3 projektów.

Dom pasywny. Co to jest właściwie ?
Dom Pasywny wg NF15.plNajprościej powiedzieć, że za pasywny uznaje się taki dom, którego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na tak zwaną energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) 120 kWh/m2. Dla porównania domy „zaledwie” energooszczędne potrzebują do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m2·rok), a zwykłe nawet 180 kWh/(m2·rok). Domy pasywne muszą być świetnie zaizolowane i prawie stuprocentowo szczelne. Dzięki temu te niewielkie porcje ciepła wytworzone w ich pomieszczeniach ogrzeją mieszkańców, a nie przenikną na zewnątrz przez niedocieplone płaszczyzny.

Gmina Mielec wnioskowała o dofinansowanie prawie 7,8 mln zł. Wstępnie przyznano środki mniejsze, z zaznaczeniem, że jeśli pojawią się oszczędności, kwota ta zostanie uzupełniona.

- To ciekawe i innowacyjne projekty dlatego postanowiliśmy przeznaczyć na nie wszystkie dodatkowe dostępne pieniądze, aby chociaż jeszcze jeden projekt mógł otrzymać dofinansowanie tym bardziej, że otrzymał w miarę wysoką ocenę. Na liście są dwa przedszkola, co bardzo cieszy, bo to inwestycja w najmłodsze pokolenia. Liczę, że w przyszłości pojawią się kolejne możliwości wsparcia pozostałych projektów z listy rezerwowej – powiedział marszałek Władysław Ortyl.