Funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt sterydów anaboliczno-androgennych oraz tabletek z ekstraktem z pławikonika japońskiego.
Na przejściu granicznym w Krościenku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili próbę przemytu farmaceutyków. Przewożone nielegalnie preparaty, ukryte był pod kołem zapasowym w kabinie pojazdu dostawczego. Ujawniona kontrabanda to łącznie 144 ampułki po 10 ml oraz 4 400 sztuk tabletek w blistrach. Zawierają one, zgodnie z informacjami umieszczonymi na opakowaniach, niebezpieczne dla zdrowia sterydy anaboliczno-androgenne.

Z kolei na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zapobiegli próbie nielegalnego przewozu 600 tabletek preparatów farmaceutycznych. Zarekwirowane opakowania zawierały informacje, że w składzie preparatu znajduje się ekstrakt z pławikonika japońskiego, który należy do gatunków zagrożonych wyginięciem i jest objęty ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Podróżny, który przewoził je w bagażu podręcznym zeznał, że zakupił tabletki w aptece, w celach leczniczych.

Oba ujawnienia zostały dokonane w trakcie kontroli prowadzonych na kierunku przywozowym, a nielegalnie przewożone preparaty farmaceutyczne zostały zatrzymane.

Niebezpieczne preparaty farmaceutyczneObrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Nielegalne preparaty medyczne zawierać mogą również substancje pozyskiwane z roślin lub zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

Stosowanie produktów leczniczych niewiadomego pochodzenia może być również szkodliwe dla zdrowia. Leki takie, są często są przechowywane i transportowane w nieodpowiednich warunkach. Ponadto nigdy nie ma pewności, co rzeczywistej zawartości substancji czynnych w składzie takich preparatów, a tym samym trudno przewidzieć, jakie będą skutki ich stosowania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.