W międzynarodowym rankingu UI GreenMetric Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zajęła drugie miejsce wśród polskich uczelni, podobnie jak rok temu.
W tegorocznej edycji rankingu UI GreenMetric uczestniczyły uczelnie z 84 krajów z całego świata, w tym 15 z Polski. Na szczycie rankingu znalazły się uniwersytety z Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Spośród polskich uczelni najwyżej, bo na 197. miejscu w rankingu, znalazła się Politechnika Gdańska. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa znajduje się na miejscu drugim, co dało jej 325. pozycję w rankingu światowym.

- Utrzymaliśmy 2. miejsce w Polsce i zajęliśmy 325. pozycję na świecie, otrzymując największą jak dotąd liczbę punktów (7150 na 10000) przy zaostrzających się z roku na rok kryteriach i wzrastającym zainteresowaniu udziałem w rankingu. Wkładamy wiele pracy w zazielenianie Uczelni realizując szereg projektów edukacyjnych, badawczych, organizacyjnych oraz infrastrukturalnych o szerokim oddziaływaniu społecznym. Konsekwentnie na portalu Uczelni rozwijamy również podstronę "Zielony WSIiZ", publikujemy Raporty dot. Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ, w których prezentujemy działania odnośnie wszystkich 17 celów zrównoważonego rozwoju, a na Zielonym blogu prof. Tadeusz Pomianek i zaproszeni przez niego eksperci dzielą się swoją wiedzą w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym - podkreśla Rektor WSIiZ, dr. hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ.

Raport WSIiZ UI GreenMetric można zobaczyć UNIVERSITY OF INFORMATION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT IN RZESZOW

Co to jest UI GreenMetric?



Ranking UI GreenMetric od 2010 roku ocenia aktywność uczelni związaną ze zrównoważonym rozwojem i ochroną klimatu. Metodologia rankingu czerpie z najlepszych wzorców, między innymi: Times Higher Education, Webometric, HEEACT, QS Ranking, The College Sustainability Report Card.

Klasyfikacja uczelni biorących udział w rankingu opiera się na ich samoocenie w odniesieniu do 89 wskaźników podzielonych na 6 kategorii:
  • otoczenie i infrastruktura (np. procent kampusu przeznaczony na tereny zielone, wielkość budżetu na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, przystosowanie kampusu do potrzeb osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi);

  • energia i zmiany klimatu (np. ślad węglowy, odnawialne źródła energii, urządzenia zmniejszające pobór energii, programy uczelni na rzecz zmiany klimatu);

  • - odpady (np. programy 3R: Reduce, Reuse, Recykle - Ogranicz, Użyj ponownie, Odzyskaj, sposób zarządzania odpadami organicznymi, nieorganicznymi i toksycznymi oraz zarządzanie ściekami),
  • woda (np. programy ochrony wody, programy recyklingu wody, wykorzystanie urządzeń zmniejszających pobór wody);

  • transport (np. procent terenów parkingowych w odniesieniu do powierzchni kampusu, usługi transportowe oferowane przez uczelnię, programy na rzecz zielonego transportu);

  • edukacja (np. badania naukowe na rzecz zrównoważonego rozwoju, wydarzenia promujące zrównoważony rozwój, liczba projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju realizowanych przez lub z udziałem studentów).

W przypadku każdego ze wskaźników samoocena musi zostać udokumentowana, np. w postaci zdjęć, filmów lub obliczeń dokonanych w oparciu o wskazane wzory.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.