- Apelujemy do władz Polski o rozsądek i podjęcie szerokiego dialogu społecznego w imię zasady równości uznającej obecność różnych światopoglądów, wyobrażeń i postaw - takie oświadczenie skierowały dzisiaj władze Uniwersytetu Rzeszowskiego do rządzących Polską.
Wczoraj w Rzeszowie odbył się najprawdopodobniej największy od lat strajk przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Po relacje z tych wydarzeń zapraszamy tutaj: Takiego strajku Rzeszów nie widział! [Video i Zdjęcia

Kilka dni temu apel do władz Polski o uspokojenie nastrojów społecznych wystosowały władz m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Samorząd Uniwersytetu Rzeszowskiego. Więcej o tej sprawie także pisaliśmy w tym artykule: Samorząd URz wydaje oświadczenie ws. wyroku TK

Teraz do tych głosów przyłączyły się władze Uniwersytetu Rzeszowskiego: - Do władz Rzeczypospolitej Polskiej - o rozsądek i podjęcie szerokiego dialogu społecznego w imię zasady równości uznającej obecność różnych światopoglądów, wyobrażeń i postaw. Tak potrzebna dziś zgoda nie jest możliwa bez zagwarantowania fundamentalnej zasady wolności i zaakceptowania zróżnicowanego społeczeństwa we wszystkich jego aspektach, co jest podstawą cywilizacyjnego rozwoju - czytamy na stronie URz.

Do protestujących z kolei zaapelowano o wzajemny szacunek i unikanie agresji.

- Jednocześnie Senat wyraża zaniepokojenie pogłębiającą się polaryzacją postaw społecznych w czasie postępującej pandemii. Niezależnie od dzielących nas różnic, jesteśmy obywatelami i wszystkim skonfliktowanym stronom powinno zależeć na osiągnięciu porozumienia, aby nie doprowadzić do katastrofy. Nie musimy we wszystkim się zgadzać, ale wolny wybór jest naszym prawem i przywilejem, którego nie wolno nam odbierać. Poza byciem częścią ludzkości łączy nas również umiejętność myślenia - korzystajmy z niej dla naszego wspólnego dobra i lepszej przyszłości następnych pokoleń - czytamy w dalszej części oświadczenia.