Naukowcy zaproponowali transfer technologii z sektora kosmicznego na potrzeby technologii wodorowych oparty na patencie ESA Advanced Fluidic Filter.
Innowacyjne podejście naukowców z Politechniki Rzeszowskiej i gotowość do przekształcania technologii kosmicznych na praktyczne ziemskie zastosowania zostało docenione w Konkursie ESA Technology Transfer Competition, zorganizowanym w ramach Konferencji SPACE.CONNECT 2023.

Nowatorskie podejście do oczyszczania wodoru"HydroPure" to jedno z wielu obiecujących przedsięwzięć, które wnoszą nowatorskie spojrzenie na wykorzystanie kosmicznych technologii. Inicjatywa projektu zespołu "HydroPure" powstała w wyniku zainteresowania potencjałem transferu technologii kosmicznych na Ziemię. Badacze zauważyli, że technologie rozwijane dla przemysłu kosmicznego mają unikatowe cechy i zaawansowane rozwiązania, które mogą być niezwykle wartościowe również na Ziemi.

Uwaga pracowników naukowych Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej Politechniki Rzeszowskiej skupiła się na filtrze stworzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), który początkowo został opracowany do zastosowań w kosmosie. Zdając sobie sprawę z potencjału tego zaawansowanego rozwiązania filtra do oczyszczania wodoru, postanowili przekształcić tę technologię kosmiczną w praktyczne narzędzie do efektywnego i zrównoważonego oczyszczania wodoru na Ziemi.

Opatentowany filtr stworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) to nowatorskie podejście do oczyszczania wodoru, wykorzystujące metodę przyrostową w druku 3D z proszku tytanowego. Charakteryzuje się cechami, które wyróżniają go na rynku dostępnych filtrów wodorowych. Są to: wysoka odporność na korozję - filtr jest wykonany z materiału tytanowego, co sprawia, że jest bardzo odporny na korozję wodorową, istotną w kontekście reaktywności wodoru, lekka waga - materiał tytanowy użyty do konstrukcji filtra jest ok. 40% lżejszy od stali nierdzewnej, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i mobilności systemów wodorowych, monolityczna konstrukcja - unikanie połączeń spawanych eliminuje ryzyko wycieku wodoru, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności w technologiach wodorowych, przekrój wielowarstwowy - minimalizuje zatykanie się filtra i spadek ciśnienia, co ma wpływ na wydajność i trwałość systemów wodorowych, karbowana końcówka stożkowa - zapobiega gromadzeniu się cząstek na wejściu do filtra, utrzymując czystość pola przepływu i zapobiegając zakłóceniom, wielowarstwowa membrana - zatrzymuje zanieczyszczenia o różnych rozmiarach i kształtach, podnosząc stopień czystości wodoru.

Możliwość nowych zastosowańFiltr może być używany w produkcji wodoru, technologiach paliwowych, magazynowaniu wodoru, pojazdach wodorowych, a także w innych dziedzinach, jak np. przemysł chemiczny, otwierając możliwość dywersyfikacji i rozszerzenia zakresu rynkowego.

Konferencja SPACE.CONNECT 2023Innowacyjne podejście naukowców Politechniki Rzeszowskiej zostało docenione w Konkursie ESA Technology Transfer Competition, który został rozstrzygnięty podczas Konferencji SPACE.CONNECT 2023, zorganizowanej przez ESA Technology Broker Poland. Wydarzenie było poświęcone technologiom opracowywanym przez firmy z polskiego sektora kosmicznego oraz transferowi technologii z sektora kosmicznego, a jego partnerami byli POLSA Polska Agencja Kosmiczna oraz ESA BIC Poland. Konferencja stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz do znalezienia potencjalnych partnerów biznesowych z sektora kosmicznego podczas sesji matchmakingowej.

Konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej skierowany był do małych i średnich przedsiębiorstw, startupów, studentów, doktorantów, naukowców oraz osób fizycznych spoza sektora kosmicznego. Jego celem było zachęcanie do komercyjnego wykorzystania patentów, oprogramowania i technologii ESA w sektorach innych niż kosmiczny. Uczestnicy mogli przedstawić swoje pomysły na innowacyjne zastosowania patentów, oprogramowania i technologii ESA, opracować własne projekty oparte na zasobach ESA lub zaprezentować rozwiązania technologiczne istotne dla polskiego sektora.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.