Poznali Rzeszów, Polskę i Europę oraz zdobyli cenną wiedzę, którą teraz będą mogli wykorzystać w ojczystym kraju. Dziesięcioro utalentowanych studentów z Indonezji w ramach programu stypendialnego rządu Republiki Indonezji uczyło się przez jeden semestr zarządzania lotnictwem oraz projektowania gier w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
SMA to program, który umożliwia indonezyjskim studentom naukę na najlepszych uczelniach partnerskich za granicą. Stypendyści z Indonezji, którzy wybrali WSIiZ, uczestniczyli w dwóch kursach przygotowanych specjalnie dla nich na podstawie dwóch kierunków - Aviation Management oraz Game Design and Development. Kierunki te są wyróżnikiem WSIiZ, a kursy opierały się na kombinacji przedmiotów teoretycznych i zajęć praktycznych realizowanych w ramach trzyletniego cyklu standardowej nauki.

- Moje zetknięcie się z nowoczesną technologią i innowacyjnym podejściem do nauczania pomogło mi poszerzyć wiedzę z zakresu inżynierii oprogramowania i projektowania graficznego. Wizyty w firmach G2A, Prime Bit Games czy w Parku Aeropolis dostarczyły istotnych spostrzeżeń na temat tego, w jaki sposób wiedza teoretyczna może być zastosowana w praktyce - ocenia studia we WSIiZ Muhamad Ihsan Nuril Anwar, uczestnik kursu Game Design and Development.

W czasie pobytu w Rzeszowie nie tylko nauka wypełniała czas indonezyjskim stypendystom. Studenci spotkali się z Prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem oraz zapoznali się z lokalnymi firmami, takimi jak: G2A, Prime Bit Games, Dolina Lotnicza, Port Lotniczy Rzeszów Jasionka oraz Park Naukowo Technologiczny Aeropolis. Goście z Azji poznali także region, uczestnicząc w wycieczkach do Sanoka, Soliny czy Łańcuta, znaleźli czas również na wizyty w Krakowie, Warszawie i Gdańsku oraz w kilku europejskich stolicach, takich jak Rzym, Paryż, Amsterdam, Bruksela, Budapeszt i Praga.

- Przez ostatnie miesiące zdobyłam zupełnie nową wiedzę związaną z lotnictwem. Uczestniczyłam w badaniach nad danymi lotniskowymi, dowiedziałam się o różnych typach samolotów i różnicach między nimi, poznałam strategie marketingowe w lotnictwie oraz różnorodne usługi świadczone przez linie lotnicze. Wszystkie te obszary były tym, co od dawna chciałam zgłębić, i dokonałam tego podczas kursu zarządzania lotnictwem we WSIiZ. Jestem dumna z siebie za spełnienie swojego marzenia, czyli studiowania dziedziny, która mnie interesuje, w międzynarodowym otoczeniu - mówi Alya Nabila, uczestniczka kursu Aviation Management.

Szczególne wrażenie na studentach z Indonezji zrobiła zima i widok ośnieżonych kielnarowskich pagórków, wśród których mieszkali. W programie pobytu znalazły się także wizyty na lodowiskach oraz wyjazd na pierwsze w życiu narty.

Uczestnictwo w zajęciach stanowiło dla studentów jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, umożliwiające im pogłębienie wiedzy oraz pierwsze zetknięcie z Europą, bardzo odmienną kulturowo, krajoznawczo i klimatycznie od ich ojczyzny - mówi dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ, Prorektorka ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej. Jak podkreśla: Stypendyści z Indonezji szczególnie docenili praktyczny wymiar kształcenia we WSIiZ i naszych znakomitych wykładowców, podobało im się również życie studenckie i liczne wydarzenia, do których byli włączani wraz z kolegami i koleżankami z innych krajów, takie jak Dzień Otwarty Kół Naukowych czy Christmas Party.

Ze stypendystami w czasie ich zajęć we WSIiZ spotkała się H.E. Anita Lidya Luhulima - Ambasadorka Indonezji w Polsce, która także zorganizowała dla całej grupy oficjalne pożegnanie w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. W czasie tej uroczystości dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ, Prorektorka ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, wręczyła stypendystom dyplomy ukończenie kursów Aviation Management oraz Game Design and Development .

- Po semestrze pełnym wartościowych doświadczeń studenci, choć z żalem i sentymentem, szczęśliwie powrócili do Indonezji. Wierzymy, że ten jeden semestr spędzony na edukacji w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania dostarczył cennej wiedzy oraz niezapomnianych wrażeń, które przyniosą młodym Indonezyjczykom wielu wymiernych korzyści w przyszłym życiu i - być może - przełożą się na współpracę na płaszczyznach naukowej oraz biznesowej między Polską a Indonezją - podsumowuje Katarzyna Stachowicz-Rudzińska, Pełnomocniczka Rektora WSIiZ ds. Projektów Międzynarodowych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.