Konrad Fijołek obiecuje inwestycje w rzeszowską edukację, infrastrukturę i wszechstronny rozwój młodzieży.
- Mamy w swoim gronie ekspertów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, znają się na tym, wiedzą jak ta praca wygląda i czego ich podopiecznym potrzeba - mówił na konferencji prasowej pod I Liceum Ogólnokształcącym Konrad Fijołek, prezydent i kandydat na prezydenta w nadchodzących wyborach.

Razem z prezydentem przed przedstawicielami mediów stanęli: Agnieszka Stec - wieloletnia nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 9, Grażyna Lachcik - dyrektor SP 18, Dorota Rząsa- dyrektor SP 16, Maria Warchoł - pedagog i pracowniczka kuratorium, Anna Skiba zaangażowana w edukację także zdrowotną, Ewa Mocha, reprezentująca SP nr 25, przewodniczący Komisji Edukacji w Radzie Miasta Rzeszowa i profesor oświaty - Mirosław Kwaśniak, nauczyciele i animatorzy kultury Witold i Robert Walawendrowie, nauczyciel i muzyk Sławomir Gołąb, Paweł Lasota i odpowiadająca za edukację w Rzeszowie, wiceprezydent Krystyna Stachowska.

- Realizujemy bardzo duży front inwestycyjny w edukacji. Od szkoły obok której stoimy, czyli sali gimnastycznej przy I LO, na którą kilkadziesiąt lat uczniowie czekali, a ona już w tej chwili się kończy budować, po szkołę i halę na Staromieściu, na którą bardzo długo czekała młodzież. Wreszcie sala gimnastyczna przy szkole budowlanej, a lada moment ogłosimy przetarg, bo zdobyliśmy 30 mln zł na rozbudowę i budowę sali gimnastycznej IX LO, tam gdzie mamy maturę międzynarodową - mówił Konrad Fijołek.

Inne inwestycje edukacyjne to modernizacja boiska sportowego przy szkole Podstawowej Nr 10, budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 10, budowa boiska sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 5, budowa boiska sportowego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 5, czy budowa boiska sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 2.

Prezydent Stachowska podkreślała jak ważne jest szkolnictwo zawodowe. - Mamy 38 nowych klas patronackich. Razem mamy ich 46 i uczą zawodów które są potrzebne, które zapewnią pracę i dostarczają kadry naszemu biznesowi - mówiła Krystyna Stachowska.

Mówiła również jak istotne jest wprowadzenie na potrzeby rynku pracy nowych kierunków kształcenia, współpraca z pracodawcami. Również rzeszowskie technika kształcą w nowych zawodach: technik robotyk w Zespole Szkół Mechanicznych, technik programista w Zespole Szkół Technicznych, technik automatyk w Zespole Szkół Elektronicznych, technik stylista w Zespole Szkół Gospodarczych, technik leśnik w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości o technik elekromobilności w Zespol Szkół Samochodowych. Ten kierunek pojawi się w ofercie szkoły od 1.09.2024r.

W ramach programu Erasmus + uczniowie i nauczyciele z 20 szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorą udział w 37 projektach o zróżnicowanej tematyce, głównie mających na celu rozwijanie własnych kompetencji zawodowych, ale również poszerzaniu wiedzy na temat innych kultur i krajów europejskich. Łączna wartość wszystkich projektów w ramach Programu Erasmus+ to 1 567 104,00 euro, która była w całości dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Dlatego też dyrektor Grażyna Lachcik mówiła o tym jak ważne jest nowoczesne podejście do nauczania i edukacja językowa. - Zrealizowaliśmy wiele projektów, np. projekt dwujęzyczności w szkołach. I to nie są pojedyncze szkoły, ten program wszedł niemal we wszystkich rzeszowskich szkołach. Uczymy dzieci angielskiego od 1 do 8 klasy. I poszerza się grono szkół z oddziałami dwujęzycznymi - mówiła dyrektor SP 18.

Prawie 5800 dzieci i młodzieży w 51 placówkach jest objętych w Rzeszowie programem dwujęzyczności. Grażyna Lachcik mówiła również o konieczności kształcenia kompetencji miękkich i edukacji cyfrowej. Ewa Mocha, podkreślała konieczność zachęcania dzieci i młodzieży do sportu i kultury fizycznej, a Agnieszka Stec, anglistka zachęcała do nauki języków obcych nie tylko dla ocen, ale aby móc się dobrze czuć podróżując po świecie. Tylko takie podejście sprawia że uczymy się z radością i czekamy aby te umiejętności wykorzystać.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.