Minister finansów przygotowujący reformę finansowania samorządów odwiedził prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka i podczas konferencji na rzeszowskim Rynku mówił o planowanych zmianach.
- Przez ostatnie osiem lat nawet bym nie pomyślał o tym, żeby minister pojawił się w rzeszowskim Ratuszu. Tę wizytę traktuję symbolicznie i obecność ministra finansów to symbol, że obecny rząd wyciąga rękę do samorządów, podnosi nas z trudnej sytuacji finansowej - mówił prezydent Konrad Fijołek.

Prezydent podkreślał, że na szczęście ta sytuacja zakończyła się 15 października. I przypomniał, że Koalicja 15 października narodziła się na rzeszowskim Rynku 15 marca, trzy lata temu kiedy spotkały się tu wszystkie siły prodemokratyczne. - Stąd dziś za mną Państwo widzicie ogromną rzeszę kandydatów z demokratycznej siły Koalicji Obywatelskiej. Koalicji, która wspiera moją osobę w wyborach na Prezydenta Miasta Rzeszowa. To umocnienie demokratycznych samorządów na mapie Polski a tym bardziej w naszym regionie - mówił prezydent.

Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas- Hul mówiła, że przez ostatnie osiem lat rola samorządów w Polsce była marginalizowana za sprawą zmiany systemu podatkowego tzw. Polskiego ładu. - Podział pieniędzy pomiędzy jednostki samorządu był bardzo upolityczniony. Zabierano wszystkim a dawano tylko wybranym samorządowcom - mówiła wojewoda. I podawała przykłady.

- Zmiany wprowadzone przez rząd w latach 2019-2022 doprowadziły do drastycznego uszczuplenia dochodów własnych dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności tych pochodzących z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT. Szacuje się, że samorządy tylko w latach 2021-2023 nie otrzymały dochodów z udziału w PIT w wysokości 42 mld zł, z czego aż 12,1 mld zł największe miasta na prawach powiatu w tym Rzeszów - mówiła wojewoda.

Wojewoda podkreślała, że Rzeszów bardzo na takim podejściu władz stracił, ale nowy rząd Donalda Tuska dzięki reformom, przywróci sprawiedliwy podział środków dla samorządów.

Minister Finansów Andrzej Domański opowiadał o pracy reformą sposobów finansowania jednostek samorządu terytorialnego. - To będzie reforma, która będzie opracowana wspólnie z samorządami a nie obok nich - mówił minister.

Wg nowej ustawy finanse samorządów mają być stabilne i przewidywalne i co najważniejsze, niezależne od decyzji polityków w Warszawie. - Rozmawiałem o założeniach tej reformy z panem prezydentem, za panią wojewodą. Rząd Donalda Tuska odblokował środki unijne. To setki miliardów unijnych środków, które w ciągu najbliższych lat trafią do polskiej gospodarki. Kluczową rolę odgrywa tu samorząd dlatego trzeba do niego wybrać ludzi odpowiedzialnych, którzy będą w stanie tymi środkami zmieniać kraj - mówił minister Domański.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.