Kolejna sieć komórkowa uruchamia w Rzeszowie usługę 5G! Zobacz mapę zasięgu!
Od 1 lipca br., klienci Orange Polska mogą korzystać z usług #hello5G. Oferta skierowana jest do wybranych planów klientów indywidualnych i planów firmowych Orange Polska. Klienci mogą wybierać spośród siedmiu modeli smartfonów współpracujących już z technologią 5G, dostępnych w ofercie operatora. W zasięgu #hello5G jest 6 mln użytkowników z 400 miejscowości, w których funkcjonuje 840 nadajników obsługujących #hello5G.

Od ponad dwóch lat prowadziliśmy testy laboratoryjne i terenowe, z inżynierami i naszymi klientami. – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. Orange uruchomiło #hello5G w paśmie 2100 MHz, które do tej pory przeznaczone było dla technologii LTE. Pomarańczowy operator poszedł śladem pozostałych telekomów - - aby dać klientom możliwość pierwszych doświadczeń z 5G już teraz, pomimo opóźnienia aukcji pasma 3,5 GHz – dodał prezes Orange Polska.

Przetarg na "prawdziwe" 5G opóźnił się z powodu epidemii koronawirusa. Kolejny termin państwowego przetargu zapowiadany jest na połowę 2021 roku. Budżet państwa na aukcji częstotliwości może zarobić kilka mld zł. Nim to się stanie, polskie sieci komórkowe postanowiły rozpocząć testy i wprowadzić usługę podobną do 5G. To początkowy etap budowy kompleksowej sieci 5G. W miarę jej rozwoju, po przydzieleniu kolejnych częstotliwości, możliwości naszej sieci będą coraz bardziej imponujące, aż do samodzielnej 5G, pozwalającej na zastosowania, do których dziś nie mamy dostępu. Wierzymy, że technologia powinna być przydatna. 5G pomoże nam jeszcze lepiej dopasować się do potrzeb naszych klientów, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych – podkreślił.

Orange wyraźnie zaznacza, że #hello5G to nie stricte technologia 5G, ale tylko jej namiastka, która jest uruchomiona na paśmie 2100 MHz, wykorzystywanym do tej pory wyłącznie przez technologię LTE. Jednak ta namiastka da nam przedsmak prawdziwych możliwości technologii, nowej, 5 Generacji. O ile średnia prędkość po LTE w urządzeniach mobilnych to około 40 Mb/s (a maksymalna to 225 Mbs/s), to już w usłudze #hello5G testy pozwoliły osiągnąć 300-400 Mb/s, średnio! Maksymalny test dał rezultat 800 Mb/s. Testy testami, a życie życiem. Pasmo 2100 MHz dobrze działa wewnątrz budynków, klienci posiadający telefony mogące obsługiwać prędkości 5G będą mogli realnie sprawdzić możliwości nowej usługi.

5G w Rzeszowie


#hello5G dostępne jest m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, miastach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie i Kielcach. Zasięg sieci można sprawdzić za pomocą mapy zasięgu przygotowanej przez pomarańczowego operatora. Mapy zasięgu są jedynie orientacyjne, bowiem ukształtowanie terenu, rodzaj zabudowy czy bezpośrednie otoczenie wpływają na prezentowany zasięg lub moc sygnału, które w rzeczywistości mogą się różnic. Na moc sygnału wewnątrz budynków istotnie wpływa materiał budowlany, np. w żelbetowych budynkach zasięg #hello5G i podobnych usług innych operatorów może być słabszy, niż w budynkach z innych materiałów.

Gdzie jest haczyk?
#hello5G jest dostępne automatycznie i bez dodatkowych opłat dla klientów indywidualnych, którzy posiadają nowy Plan Mobilny 75 lub Abonament komórkowy w Orange Love Extra lub Premium zakupiony 12 marca 2020 r. lub później, oraz klientów biznesowych korzystających z Planów Firmowych L lub XL, kupionego 24 lutego 2020 r. lub później. Użytkownicy planu Firma mogą korzystać z usługi „5G dla Firm” za 9,90 zł bez VAT miesięcznie. Trwają też prace nad uruchomieniem #hello5G dla klientów Orange Flex - czytamy na stronie operatora.

5G Orange w Rzeszowie


Jak skorzystać z usługi?
Aby korzystać z #hello5G, trzeba być w zasięgu tej technologii, posiadać telefon współdziałający z nią wraz z aktualnym oprogramowaniem oraz odpowiednią kartę SIM (4G LTE – USIM lub eSIM).
Klienci indywidualni, którzy korzystają z Planu Mobilnego 75, Orange Love Extra i Premium kupionego przed 12 marca 2020 r., mogą włączyć „Możliwość korzystania z 5G” samodzielnie, po zalogowaniu do konta Mój Orange na stronie operatora (w zakładce Pakiety i usługi – Kategoria: Internet/usługi dodatkowe) lub poprzez infolinię. Wraz z uruchomieniem #hello5G, otrzymają oni dodatkowy pakiet 40 GB danych do wykorzystania każdego miesiąca. W przypadku klientów Orange Love Extra i Premium zwiększenie pakietu danych wiąże się z koniecznością podpisania aneksu do obecnej umowy – nie zmienia to dotychczasowej miesięcznej kwoty zobowiązania
- podaje telekom.

W ofercie Orange można znaleźć siedem modeli smartfonów czterech producentów, które wspierają #hello5G. Są to:
smartfony z rodziny Xiaomi: Mi 10, Mi 10 Lite oraz Mi 10 Pro,
Motorola Edge,
LG Velvet,
Huawei P40 oraz Huawei P40 Pro.
Aby współpracować z #hello5G, smartfon powinien być zaktualizowany do najnowszej wersji oprogramowania.

Oferta urządzeń obsługujących #hello5G ma być systematycznie poszerzana, kolejne smartfony z tą funkcjonalnością pojawić mają się jeszcze w lipcu br. Następne pewnie we wrześniu, gdy Orange zacznie nowy sezon komercyjny skierowany na "powrót do szkoły". Być może wtedy w ofercie pojawią się również pakiety danych wraz z urządzeniami do mobilnej transmisji danych.

- Pasmo 2100 MHz, wykorzystane teraz do uruchomienia sieci #hello5G, w przyszłości posłuży przy budowaniu kompleksowej sieci 5G, pomagając m.in. poprawić jej zasięg wewnątrz budynków. Jednocześnie, Orange Polska intensywnie przygotowuje się do uruchomienia sieci 5G w pasmach wskazanych do tego na poziomie Unii Europejskiej, testując dostępne na rynku rozwiązania. Od jesieni 2019 r. trwają próby terenowe w paśmie 3,5 GHz, a od roku – w paśmie 26 GHz. - informuje Orange Polska.


Swoje usługi niebędące stricte technologią 5 Generacji mają już wszystkie telekomy infrastrukturalne działające na polskim rynku.

PLUS GSM uzyskał zgodę UKE na 137 nadajników w paśmie 2600 MHz. Nadajniki znajdują się w siedmiu największych miastach oraz w kilku mniejszych. Usługa ma być dostępna w Mielcu.
PLAY otrzymał najwięcej zgód na stacje bazowe ze wszystkich polskich telekomów, bo aż 971 rozlokowanych w 53 miejscowościach. Usługi 5 Generacji mają działać w pasmach dobrze odbieranych na zewnątrz budynków tj. 2100 MHz i 1800 MHz. Stacje bazowe znajdują się m.in. w Rzeszowie.
T-Mobile otrzymał 819 zgód na stacje bazowe 5G. Pokrycie kraju przez tego operatora jest w wielu wypadkach podobne jak Orange, ponieważ obydwie firmy od kilku lat dzielą się nadajnikami.Co umożliwi technologia 5G?
Oglądanie wysokiej jakości filmów na ekranie smartfona praktycznie bez buforowania,
Cloud gaming na urządzeniach mobilnych bez konieczności pobierania gier na swój telefon,
Słuchanie muzyki i prowadzenie wideorozmów bez zacięć i utraty jakości,
Dostęp do sieci, która w centrach miast będzie działała nawet w godzinach szczytu na stałym, wysokim poziomie,
Wysyłanie i odbieranie danych wielokrotnie szybciej. Nowe gry, aplikacje chmurowe i inne rozwiązania będą na wyciągnięcie ręki,
Prędkość, która pozwoli korzystać z nowych usług, takich jak wirtualna rzeczywistość czy rozszerzona rzeczywistość w stopniu do tej pory niespotykanym,
Korzyści dla biznesu. W przyszłości tworzenie nowych usług, o których istnieniu nikt jeszcze nie myśli, a które zrewolucjonizują nasze życie,
Obsługa olbrzymiej liczby niewielkich czujników, które zautomatyzują nasze życie i sprawią, że nasze firmy będą bardziej efektywne, a miasta przyjaźniejsze mieszkańcom.