Koncerty, warsztaty, spacery historyczne, wystawy, widowiska i projekcje filmowe… Lato to czas, kiedy w Rzeszowie wiele się dzieje.
Odpowiedź na to pytanie można było znaleźć podczas konferencji prasowej 19 czerwca w Międzynarodowym Centrum Integracji Feniks. - Atrakcje na wakacje zostały pomyślane tak, abyśmy aktywnie spędzili czas na terenie miasta, abyśmy mieli gdzie pójść z przyjaciółmi,, gośćmi, którzy nas odwiedzą, gdzie zabrać dzieci. Dlatego czas wypoczynku mieszkańców naszego miasta jest czasem bardzo aktywnej pracy dla ludzi kultury - powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa - Co proponujemy? Od półkolonii dla naszych milusińskich po spotkania, warsztaty, dyskusje aż po flagowe wydarzenia wakacyjne, do których zdołaliśmy mieszkańców przyzwyczaić. W tym roku cały pakiet ważnych, mniejszych i większych wydarzeń na czele z naszym Wschodem Kultury i koncertem otwarcia w najbliższy piątek. Zaczynamy o godz. 18 kibicując naszej reprezentacji w meczu o wszystko, o godz. 20 koncert wprowadzający Europejski Stadion Kultury i od godz. 21 duety artystów polskich i zagranicznych. To niezwykle wartościowe wydarzenie, a po nim sobota i niedziela - całe dni - wypełnione wydarzeniami kulturalnymi.

Jak dodał prezydent, podczas wakacji, co 10, 14 dni odbywają się duże, flagowe dla miasta wydarzenia. Tu wspomniał o Toaście Urodzinowym dla Tomasza Stańko (koncert główny na dziedzińcu Zamku Lubomirskich 13.07 o godz. 19:00), cyklu koncertów rapowych Dope Fest Rzeszów (6 lipca, 3 sierpnia, 7 września 2024 r., Plac Eventowy na terenie Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall), o którym jest głośno w Polsce, czy
Rzeszów Bike Festivalu.

Marcin Dziedzic, Dyrektor Estrady Rzeszowskiej zachęcał do udziału w m.in. 20-21 lipca Carpathia Festivalu 2024, który jest organizowany w mieście od 20 lat, a 23 sierpnia w nowym wydarzeniu, jakim jest Eska Music Tour Rzeszów na Bulwarach. - Estrada Rzeszowska to nie tylko imprezy plenerowe, ale również Rzeszowskie Piwnice, które funkcjonują cały rok i oprócz zwiedzania tego, co pod płytą Rynku, proponują warsztaty, koncerty, plenerowe seanse filmowe. Będziemy też mieć Silent Disco i "Oko na miasto", czyli tradycyjne spacery, podczas których wszystkich uczestników - turystów, ale i mieszkańców miasta traktujemy jak turystów, by zobaczyć Rzeszów z zupełnie innej perspektywy - mówił Marcin Dziedzic.

Co jeszcze będzie się działo? - Z ogromną przyjemnością zapraszam mieszkańców, jak i turystów tutaj odpoczywających na wystawy, koncerty, spotkania i warsztaty, a ze szczególną przyjemnością do naszego pięknego retro autobusu, którym będzie można z przewodnikiem mobilnie zwiedzać nasze miasto - zachęcała Krystyna Stachowska, Pełnomocnik Prezydenta, Koordynator ds. Społecznych, Kultury i Oświaty.

Marzena Styga - Durak, Dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury, mówiła o atrakcjach na każdym rzeszowskim osiedlu, w tym programie, który RDK realizuje wspólnie z MOPS-em "Z uśmiechem w przyszłość", gdzie będą organizowane wydarzenia zachęcające rodziny do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu (kino plenerowe, akademia smyka, mobilny dom kultury - wyjście z zajęciami na place zabaw, parki, ogrody miejskie).

- W parku na Słocinie z okazji urodzin Rzeszowa przygotowaliśmy koncerty kameralne, które w plenerze wyglądają cudnie...Proponujemy też nowość z okazji urodzin miasta, która będzie odbywać się późnym wieczorem - przygotowaliśmy widowiska piaskiem i muzyką malowane. Będziemy opowiadać historię Rzeszowa na osiedlach i w zakamarkach miasta w których nie spodziewaliście się państwo, że kulturę można uskuteczniać - zdradziła dyrektor Styga. - Zapraszamy na nasze potańcówki miejskie, na rzeszowskich Bulwarach i pikniki, które cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród starszych mieszkańców miasta.

Aleksandra Kocot z Wydziału Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa zachęcała do udziału w imprezach sportowych tych lokalnych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Najbardziej prestiżowe dla miasta i z pewnością bardzo interesujące dla oglądających będą Mistrzostwa Europy Juniorów w Skokach do Wody czy Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Katarzyna Pawlak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Rzeszowa zapraszała do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na zróżnorodne warsztaty dla dzieci i młodzieży, do Biura Wystaw Artystycznych, które już od najbliższego czwartku będzie miało dwie nowe wystawy i do Muzeum Dobranocek. - Zależy nam aby coraz większą rolę odgrywali artyści i lokalne stowarzyszenia, na działanie których w tym roku prezydent przeznaczył ponad 1,4 mln zł, a które w czasie wakacji szykują ok. 50 imprez. - Większość proponowanych przez miasto imprez jest za darmo, a jeśli jest już opłata, to jest ona bardzo atrakcyjna - zwróciła uwagę dyrektor Pawlak.

O tym, co będzie się działo, można poczytać na stronie internetowej eRzeszów oraz na FB: Rzeszów - stolica innowacji, gdzie co piątek jest zamieszczana rozpiska weekendowych imprez a w poniedziałek rozpiska tygodniowa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.