Na listę Uniwersytetów Europejskich trafiło 9 polskich uczelni, a Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest w tym gronie jedną z 3 uczelni niepublicznych.
Inicjatywa Europejskich Uniwersytetów to flagowy program Unii Europejskiej w obszarze edukacji wyższej. Jego podstawowym zadaniem jest wspieranie tworzenia sieci (sojuszy) europejskich szkół wyższych, które współpracują w obszarze dydaktyki, mobilności studentów i kadry, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, inicjowania wspólnych projektów badawczych, tworząc niejako wspólny "brand uniwersytecki".

- Projekt SUNRISE włączy WSIiZ do rodziny europejskich uniwersytetów zaangażowanych w krzewienie idei europejskich w kształceniu i w badaniach. Wraz z kilkunastoma uczelniami z Europy będziemy kształtować modelową współpracę na rzecz rozwoju społeczności lokalnych w duchu zrównoważonego rozwoju. Beneficjentami projektu są studenci, pracownicy uczelni, ale także otoczenie WSIiZ - podkreśla dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ, Prorektorka WSIiZ ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej. Prorektorka dodaje także: - Wszystkich sojuszy uniwersyteckich jest obecnie w Unii Europejskiej 64, należą do nich 32 uczelnie z Polski. WSIiZ jest w tym gronie jedyną uczelnią z Podkarpacia, a także jedną z zaledwie 4 uczelni niepublicznych.

Kto tworzy i na czym polega projekt SUNRISEW Sojuszu "Smaller (strategic) Universities Network for Regional Innovative and Sustainable Evolution - SUNRISE" uczestniczy 9 partnerów i w większości są to uczelnie techniczne z dużym doświadczeniem w programach badawczych, w tym w programie Horyzont Europa. Są to:
 • TECHNISCHE UNIVERSITAET ILMENAU - Ilmenau, Niemcy - LIDER;

 • EUROPEAN UNIVERSITY - Nikozja, Cypr;

 • INSTITUTO POLITECNICO DE VIANA DE CASTELO - Viana de Castelo, Portugalia;

 • LIBERA UNIVERSITA DI BOLZANO - Bolzano, Włochy;

 • MALARDALENS UNIVERSITET - Västerås, Szwecja;

 • UNIVERSITA POLITECNICA DELLE MARCHE - Ancona, Włochy;

 • UNIVERSITE DE TECHNOLOGIE DE COMPIEGNE - Compiegne, Francja;

 • UNIVERZITET DZEMAL BIJEDIC U MOSTARU - Mostar, Bośnia i Herzegowina;

 • WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA W RZESZOWIE - Polska.

Wśród partnerów lokalnych są między innymi Dolina Lotnicza, MARR Mielec, PCI, Project Management Institute oraz IT - Wirtualis sp. z o.o., a także ponad 50 innych instytucji i organizacji z całej Europy.

Główne działania w ramach projektu SUNRISE to:
 • tworzenie wspólnych programów nauczania we współpracy z partnerami;

 • współpraca w zakresie mobilności i praktyk studenckich;

 • tworzenie oferty w ramach "lifelong learning", w tym rozwój systemu mikropoświadczeń;

 • wspólna platforma edukacyjna dla kadry dydaktycznej i administracyjnej uczelni partnerskich;

 • współpraca w zakresie wspólnych projektów badawczych;

 • wymiana doświadczeń i nawiązywanie kontaktów z otoczeniem gospodarczym.

Na czym polega idea Uniwersytetów Europejskich?W najnowszym piątym już konkursie położono nacisk na budowanie społeczności praktyków, która wzmocni synergię uczelni należących do sojuszy przez wymianę doświadczeń, wiedzy i modeli funkcjonowania. Każdy z nich otrzyma na realizację założonych celów ponad 14 mln euro na cztery lata. Od jesieni 2024 Uniwersytety Europejskie łączyć będą już 560 instytucji szkolnictwa wyższego z 35 krajów, a łączna liczba partnerów (w tym są m. in. organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, władze lokalne) wyniesie 2200.

Inicjatywa Uniwersytety Europejskie powstała w efekcie pomysłu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Celem inicjatywy jest pobudzanie współpracy uczelni Starego Kontynentu, zwiększenie międzynarodowej konkurencyjności szkolnictwa wyższego z Europy i promowanie w świecie europejskich wartości. Więcej o Uniwersytetach Europejskich:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.