W Polsce odnotowano 15 362 nowych zakażeń koronawirusem. Największą ilość wykryto na Śląsku - 1941. Na Podkarpaciu zanotowano 590 nowych zakażeń. Zmarło 674 osób, z czego 152 nie miało chorób współistniejących.
Ministerstwo Zdrowia na oficjalnej stronie poinformowało o 15 362 nowych zakażeniach koronawirusem.

Od 24 listopada przez stronę podkarpackiego sanepidu nie dowiadujemy się już, ilu przybyło zarażonych w poszczególnych gminach i powiatach. Raporty powiatowych i wojewódzkich sanepidów w Polsce przejęło Ministerstwo Zdrowia, a informowanie o sytuacji epidemiologicznej uległo centralizacji.
Screenshot gov.pl


Od początku istnienia pandemii, stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce, także w Rzeszowie codziennie publikowały komunikaty odnośnie sytuacji z koronawirusem. Każdego dnia wiedzieliśmy, ilu zarażonych przybyło w naszym regionie, ile osób zmarło lub uznano je za wyleczone. Wiedzieliśmy ile wykonano testów, ile osób jest w izolacji.

Teraz sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Komunikat w tej sprawie wydał Podkarpacki Sanepid:
- Od dziś raportowanie danych epidemiologicznych SARS-CoV-2 odbywać się będzie według ujednoliconego systemu elektronicznego


W poniedziałek, pełniący obowiązki Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że Inspekcja wykryła nieścisłości w podawaniu liczby potwierdzonych przypadków zakażeń. W skali kraju ok. 22 tys. przypadków nie wpisano do statystyk podawanych przez resort zdrowia, z czego ok. 11 tys. przypadków pochodziło z Mazowsza.

Inspektor tłumaczył, że jest to łączna liczba z kilku tygodni, więc brakujące dane nie wpływały na ocenę sytuacji epidemiologicznej. Brakujące dane zostały dodane dziś do ogólnej liczby dodatnich wyników. Także od dziś narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone. Laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

GIS podaje, że głównymi przyczynami zaistniałej sytuacji były:
- opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2,
- różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,
- różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),
- przerwy w pracy stacji sanitarno - epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

Od początku pandemii w Polsce patogen wykryto u 909 066 osób. 14 314 z nich zmarło.

Wg rządowej strony na Podkarpaciu wykryto dziś 590 nowych przypadków.


Aby dowiedzieć się szczegołów musimy zajrzeć na kolejną zakładkę rządowej mapy, która prezentuje statystyki wg powiatów.


Drugim źródłem prezentacji statystyk zostaje twitter.com.