Według zapewnień służb główne drogi na Podkarpaciu gotowe są na tak zimy. W obwodach utrzymania stoi w gotowości sprzęt do odśnieżania a magazyny są zapełnione solą drogową.
Według prognoz pogodowych w przyszłym tygodniu na Podkarpaciu ma nastąpić pierwszy w tym sezonie atak zimy. Więcej o tej sprawie pisaliśmy wczoraj w tym artykule: Zima niebawem zaatakuje Podkarpacie ? Znamy datę

Według zapewnień służb GDDKiA jest na to gotowa już od połowy października. - W obwodach utrzymania stoi w gotowości sprzęt do odśnieżania a magazyny są zapełnione solą drogową. Służba drogowa GDDKiA pracuje 24 godziny na dobę, by zapewnić kierowcom jak najbezpieczniejsze warunki jazdy - czytamy w komunikacie.

Drogi na Podkarpaciu gotowe na atak zimy
Na mapie zaznaczono drogi krajowe będące w utrzymaniu GDDKiA


Dodatkowo stan dróg jest monitorowany przez 24h przez 7 dni, co pozwala na szybką reakcję służb drogowych.

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych przygotowanych jest 175 pojazdów, w tym:

- 110 pługosolarek

- 25 pługów

- 11 pługów wirnikowych

- 17 ładowarek

- 12 równiarek

Planowane zużycie m.in. soli drogowej wynosi ok. 26,80 tys. ton, 70 ton chlorku i ok. 4200 ton piasku. Średnio na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydatkowane jest ok. 28,80 mln zł rocznie.

Kierowco przepuść pługiZadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Mimo że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak Policja czy służba zdrowia niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

 Dlatego służby apelują o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, zarówno pracowników służb, jak i innych użytkowników dróg.