Pod znakiem zapytania w dalszym ciągu stoi kwestia kolędy oraz wizyt duszpasterskich na terenie Diecezji Rzeszowskiej. Niektóre diecezje w kraju już dokonują zmian w tym zakresie.
O zakaz organizowania wizyt duszpasterskich, lub robienia ich w zmienionej formie zaapelował także Polski Episkopat. Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja będzie należeć do biskupów. - Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej panującej na terenie każdej Diecezji - czytamy w komunikacie.[Aktualizacja]

Z powodu pandemii koronawirusa oraz obostrzeń wprowadzanych przez rząd poszczególne Diecezje w Polsce wprowadzają u siebie liczne obostrzenia. Dotyczy to np. Diecezji Rzeszowskiej, która ponad trzy tygodnie temu dała dyspensę dla swoich wiernych od uczestnictwa we wszystkich mszach, także na Boże Narodzenie czy Trzech Króli. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: Biskup rzeszowski ogłasza nowe wytyczne dla wiernych

Niektóre Diecezje w Polsce wydają już pierwsze decyzje odnośnie organizacji wizyt po kolędzie. Dotyczy to np. Diecezji Opolskiej, która zaleca swoim księżom organizowania ich w zmienionej formie.

- Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na Mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji - czytamy w komunikacie na stronie Diecezji.

Z kolei Archidiecezja Gdańska poszła jeszcze dalej. Ze względu na pandemię koronawirusa całkowicie odwołała ona organizowanie wizyt po kolędzie.

- Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży - czytamy w komunikacie na stronie Archidiecezji.

Diecezja Rzeszowska na razie nie zabiera w stanowiska w sprawie organizacji kolęd. - Komunikat w tej sprawie podamy w nadchodzącym tygodniu - powiedział nam ksiądz Tomasz Nowak.