Nowy tor typu Pumptrack powstanie w Rzeszowie na osiedlu Baranówka. Inicjatywa Rady Osiedla zyskała akceptację w Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.
Projekt budowy Pumptracku otrzymał 1137 głosów w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Jego budowa jest wyceniana na ok. 1 mln zł, zaś w ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego zostało zabezpieczone na jego realizację 200 tys. zł. Powstanie on w lokalizacji ul. Starzyńskiego/Brydaka znanego jako Unia. W ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego wygrał jeszcze projekt z kategorii na zadanie miejskie (także pumptrack), i powstanie on na terenie rzeszowskiego stadionu od strony bulwarów.

- Bardzo nam zależało na tym, żeby ten projekt został przegłosowany, i cieszymy się, że tak się stało. Na wiosnę przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg w systemie "Projekt i buduj" - mówi nam Mateusz Maciejczyk, przewodniczący Rady Osiedla Baranówka.

Rzeszów. Na osiedlu Baranówka powstanie nowoczesny pumptrack
Miejsce planowanego toru typu Pumptrack


Rada Osiedla Baranówka wypracowała również inne pomysły, które wiążą się z planowanym pumptrackiem. W okolicy mogłyby powstać także nowe chodniki, monitoring, oświetlenie oraz dużo nowych nasadzeń. - Chcielibyśmy zadbać także o miejską zieleń. Będziemy składać wnioski do Zarządu Zieleni Miejskiej o dotacje na projekty związane z tym miejscem - mówi Mateusz Maciejczyk.

Pumptrack jest to specjalnie przygotowany ziemno-asfaltowy tor, który łączy jazdę jednośladem i wszechstronny trening. Zbudowany jest on z szybkich zakrętów i muld. Pozwala na wyrobienie refleksu, zmysłu równowagi oraz kondycji. Podobny obiekt od 2014 roku istnieje w Siedliskach w gminie Lubenia.