Jak zagospodarować pod kątem zieleni i rekreacji tereny na osiedlu Baranówka oraz w Olszynkach? W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu swoje propozycje zaprezentowali absolwenci kierunku Architektura Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Dzisiejsze spotkanie jest ważne z wielu powodów. Wymienię dwa najistotniejsze. Pierwszy to korzystanie z wiedzy, doświadczenia, umiejętności mieszkańców i zachęcania ich do współtworzenia, współzarządzania naszym miastem. Dziś poznajemy prace magisterskie naszych studentów, napisane pod kierunkiem i opieką naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które dotyczą konkretnych terenów Rzeszowa i pokazują, jak można je ukształtować. I tę wiedzę, zawartą w tych pracach, będziemy chcieli wykorzystać, by uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym, jeszcze przyjaźniejszym - mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. - Drugi z powodów związany jest z jednym z ważnych kierunków strategii realizowanej przez Rzeszów - planem adaptacji do zmian klimatycznych, w którym zieleń odgrywa fundamentalną rolę - dodał prezydent.

W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu piątka absolwentów kierunku Architektura Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowała swoje prace magisterskie dotyczące terenów Rzeszowa. Cztery z nich poświęcone były tematyce tworzenia zielonej strefy wypoczynku i rekreacji na os. Baranówka. - Ten temat nie pojawił się przypadkowo. Jest to efekt spotkania z profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukaszem Jurczykiem i rozmów dotyczących terenów na os. Baranówka. W ten temat zaangażowały się władze Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego UR, nasz Zarząd Zieleni Miejskiej. I mamy efekt w postaci ciekawych prac magisterskich - powiedział Mateusz Maciejczyk, radny miejski i Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka.

- Zależało nam na tym, aby te prace miały walor praktyczny i można było je wykorzystać do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy wytyczne, które zostały w tych pracach wykorzystane. Dzięki temu będziemy mogli starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na wykonanie założeń zaproponowanych przez absolwentów UR - podkreśliła Aleksandra Wąsowicz-Duch, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

W przypadku Baranówki prace dotyczyły ponad 2-hektarowego terenu, znajdującego się w rejonie ulic: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowskiej, Zajęczej i Wyzwolenia. Niewielka część tego terenu w tym roku zostanie zagospodarowana pod kątem zieleni i rekreacji. W ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego powstanie tam m.in. aleja wiśniowa, miejsce na ognisko oraz monitoring. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, także w ramach RBO. Powstać wtedy ma m.in. sad owocowy. - Te dwa projekty zajmą tylko pewną część tego dużego terenu. Kontynuację rozbudowy będzie można oprzeć właśnie na rozwiązaniach z prac studentów UR - tłumaczy Mateusz Maciejczyk.

Studenci przygotowując prace wykonali badania terenu, przygotowali m.in. inwentaryzację dendrologiczną, z której wynika, że na ponad 2-hektarowym terenie os. Baranówka rosną drzewa a także krzewy ok. 250 gatunków. Ta roślinność ma zostać zachowana a tereny uzupełnione o nowe ścieżki spacerowe i strefy tematyczne. Wśród nich zaproponowane zostały m.in. strefy z drzewami owocowymi, zabaw dla dzieci, ogrody deszczowe, strefy wypoczynkowe, sensoryczne, piknikowe oraz przeznaczone do gier terenowych. Piąta z zaprezentowanych w poniedziałek w ratuszu prac dotyczyła uatrakcyjnienia zielonego terenu w centrum Rzeszowa - Olszynek.

Wszyscy autorzy zostali uhonorowani nagrodą pieniężną, którą ufundował radny Mateusz Maciejczyk. Prace zostały napisane pod kierunkiem: dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek i dr inż. arch. Anny Sołtysik. Autorami prac dotyczących os. Baranówka są: Adam Zajonc-Olszewski, Alicja Mokrzycka, Aleksandra Staszkiewicz, Paulina Piekarska. Autorką pracy dotyczącej Olszynek jest Izabela Sidor.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.