Rząd Polski wprowadza Narodową Kwarantannę. Będzie ona obowiązywać już od 28 grudnia do 17 stycznia. Liczne obostrzenia w sylwestra to tylko niektóre przykłady ograniczeń.
Co prawda liczba nowych zakażeń koronawirusem już od paru tygodni utrzymuje się na dość relatywnie niskim w poziomie, w porównaniu do listopada czy października, to mimo wszystko jednak Rząd Polski wprowadza nowe obostrzenia. Wszystko to ma nas przygotować na czas szczepień.

- Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie - nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi - mówił Adam Niedzielki na dzisiejszej konferencji prasowej.

Szef resortu zdrowia podkreślał także, że widmo trzeciej fali pandemii jest coraz bardziej realny. - Jeśli to widmo się zmaterializuje, to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie - dodał Niedzielki.

- Apeluję do każdego z państwa, każdego Polaka, o odpowiedzialność: za siebie, za swoich bliskich, za zachowanie, które przestrzega normy i regulacje, które wprowadzamy. Wiem jednak, że same apele nie pomogą, same apele to za mało - mówił Niedzielski.

Narodowa kwarantanna będzie obowiązywać w kraju od 28 grudnia do 17 stycznia. - Zamykamy ruch służbowy, hotele. Wszystkie obowiązujące dotąd obostrzenia pozostają oczywiście w mocy - dodawał Minister Zdrowia.

Do 17 stycznia będą zamknięte stoki narciarskie, galerie handlowe, oprócz sklepów spożywczych czy drogerii.

W sylwestra liczne ograniczenia

Na czas sylwestra będą obowiązywać także liczne obostrzenia. Ograniczenia zostaną wprowadzone od 31 grudnia godz. 19 do 1 stycznia 6 rano.

- Chcemy wprowadzić ograniczenia w przemieszczaniu się. Oprócz tego ważnym elementem jest to, że dla wszystkich osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązek odbycia kwarantanny na ogólnych zasadach, czyli kwarantanny dziesięciodniowej. Mam nadzieję, że ta kwarantanna narodowa przygotuje nas do szczepień, które dzięki tej kwarantannie będą mogły przebiegać w sposób sprawny - podkreślił minister zdrowia. - podkreślił Minister Niedzielski.