W życie weszło już rozporządzenie, na podstawie którego policja będzie mogła wystawić mandat osobom, które w sylwestra opuściły swoje miejsce zamieszkania.
W czwartek 17 grudnia Minister Zdrowia Adam Niedzielki zapowiedział wprowadzenie tzw. "Narodowej Kwarantanny". Według założeń ma ona obowiązywać w dniach 28 grudnia 2020 - 17 stycznia 2021. Więcej o zasadach panujących podczas niej pisaliśmy tutaj: Rząd wprowadza Narodową Kwarantannę

Rzecznik rządu Piotr Muller zapowiedział dzisiaj, że na podstawie nowego rozporządzenia policja będzie mogła wystawiać mandaty każdemu, kto bez uzasadnionego powodu pojawi się na ulicach miast w noc sylwestrową. Wyraził także nadzieję, że nie będzie takiej konieczności, ponieważ Polacy w poczuciu odpowiedzialności dostosują się do zasad.

- Istnieje już ustawa, która daje nam prawo do wprowadzania tego typu rozporządzeń i obowiązujących na ich podstawach ograniczeń. Podobne zresztą przepisy obowiązywały już wiosną tego roku. Przez wiele dni można było wyjść z domu tylko w czterech określonych przypadkach - mówił rzecznik rządu.

Piotr Muller zaapelował także do zdrowego rozsądku Polskich obywateli. - Do czasu, kiedy szczepienia przeciwko koronawirusowi będą u nas miały powszechny charakter, ograniczenie kontaktów jest szansą na to, aby jak najmniej ludzi nie umierało - dodawał rzecznik.