Na terenie Politechniki Rzeszowskiej rozpoczęła się budowa uczelnianego archiwum. Budynek ma pomieścić do nawet 3,5 km dokumentów, a jego budowa będzie kosztować blisko 4 mln zł.
Budynek archiwum będzie zlokalizowany przy ul. Akademickiej 7, przed akademikiem "Pingwin" w miejsce starych garaży.

W 2018 r. zlecono opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę, dotyczącej budowy budynku uczelnianego archiwum.

Z kolei w ubiegłym roku uzyskano wszystkie niezbędne dokumenty, z kolei niedawno ruszyły pierwsze prace budowlane. Według założeń budynek ma być gotowy na 21 wrześnie przyszłego roku, a jego budowa ma kosztować około 3,8 mln zł.

Budynek Uczelnianego Archiwum będzie obiektem niepodpiwniczonym i będzie posiadał dwie kondygnacje nadziemne. Będą się w nim znajdować pomieszczenia administracyjne i socjalne, magazyny archiwum i pomieszczenia techniczne.

- Na półkach archiwum będzie miejsce na przechowywanie ponad 3,5 km dokumentów - mówi Marcin Zych, kierownik Archiwum Politechniki Rzeszowskiej.

Budynek ma kształt prostopadłościanu z zadaszeniem akcentującym wejście główne. Oś podłużna budynku wyznacza kierunek północny-zachód - południowy-wschód. Budynek będzie przykryty dachem płaskim o spadkach od 2% ukrytych za ścianą attykową. Na dachu będą zainstalowane panele fotowoltaiczne zapewniające „zieloną energię” na potrzeby systemów
elektrycznych archiwum.