Spóźniony prezent na Mikołaja dostały dzieci od Ministra Zdrowia. Szef resortu podjął decyzję, że dzieci podczas ferii będą mogły wychodzić same na dwór w godz. od 8 do 16.
W poniedziałek 4 stycznia na terenie całego kraju rozpoczęły się ferie zimowe. Jednak według do niedawna jeszcze obowiązujących przepisów dzieci w godz. 8 - 16 miały je spędzać tylko i wyłącznie w domu. Zamknięte zostały także hotele i pensjonaty, nieczynne są wyciągi narciarskie, muzea, kina i inne placówki kultury. Co prawda placówki oświatowe mogą organizować półkolonie jednak w bardzo rygorystycznymi obostrzeniami sanitarnymi.

Rząd ugiął się pod presją społeczną?

Z pewnością najbardziej rygorystyczny był przepis mówiący o tym, że dzieci nie mogą same wychodzić na dwór w godz. 8 - 16. Jednak na poniedziałkowej konferencji prasowej rząd zapowiedział zniesienie tego zakazu. Złagodzenie obecnie obowiązujących obostrzeń w kwestii ferii zapowiedział Adam Niedzielski. Na poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia zapowiedział wydanie rozporządzenia. Minister Niedzielski przyznał, że jest to efekt wielu sygnałów, które docierały do MZ.

- Mamy okres ferii, dlatego chcemy dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza, żeby dzieci same mogły przebywać poza miejscem zamieszkania - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że jeszcze dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie, które będzie obowiązywało od jutra.