Około 200 osób dziennie szczepi się w 12 placówkach CM Medyk w Rzeszowie. Jednakże według deklaracji istnieje możliwość zwiększenia tej liczby do nawet 400.

Według oficjalnych danych przekazywanych przez Rząd w Polsce liczba osób szczepiących się dziennie na Covid-19 wynosi około 22 tys. Z kolei Centrum Medyczne "Medyk" w swoich placówkach na terenie Rzeszowa jest w stanie wszczepić około 200 osób. - Jeśli będzie zwiększona liczba dostarczanych szczepionek, jesteśmy w stanie dojść do nawet 400 osób na dzień - mówi nam Monika Wojtaś z CM "Medyk".

Łącznie na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 61 miejsc przystosowanych do szczepienia przeciw COVID-19, przygotowanych przez CM Medyk. Są to placówki CM Medyk oraz punkty uzgodnione z władzami gmin lub zakładów pracy danego miejsca. Są to obiekty duże, umożliwiające zachowanie dystansu społecznego oraz wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Punkty obsługiwane są przez lekarzy, pielęgniarki, położne oraz ratowników medycznych.

- Korzystamy również z pomocy wolontariuszy, studentów, Straży Pożarnej, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie oraz WOT. Osoby biorące udział w procesie szczepienia przeszły obowiązkowe szkolenia zapewniające maksymalne bezpieczeństwo podczas szczepień - kontytnuuje Monika Wojtaś

W punktach tych istnieje możliwość zaszczepienia się wszystkimi szczepionkami dopuszczonymi do obrotu w Polsce, od poniedziałku do niedzieli po wcześniejszej rejestracji telefonicznej (517 194 743).

Przed szczepieniem każdy pacjent wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości istnieje również możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego, by wykluczyć podejrzenie zakażenia koronawirusem oraz szybkich testów immunologicznych, sprawdzających obecność przeciwciał w organizmie.

- Szczepienia wykorzystujemy także jako okazję do szerzenia profilaktyki chorób cywilizacyjnych, w tym profilaktyki raka piersi i raka jelita grubego. Szczepieni pacjenci z grupy ryzyka, spełniający odpowiednie kryteria, otrzymują skierowanie na bezpłatną mammografię i kolonoskopię - dodaje na końcu Monika Wojtaś.

Pełną listę placówek na Podkarpaciu, gdzie istnieje możliwość zaszczepienia się na Covid-19 znajdziecie państwo tutaj: Sprawdź gdzie możesz się zaszczepić przeciwko COVID-19